Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czym jest system aksjonormatywny - podsystemy, przykłady

Ostatnio komentowane
o
Matylda2 • 2020-01-26 15:25:13
jd
rakol • 2020-01-26 14:13:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

System aksjonormatywny to zespół funkcjonalnie powiązanych ze sobą norm społecznych oraz wartości, które dotyczą całości życia społecznego w państwie. Jest charakterystyczny dla określonej kultury, określa i ustala zasady życia tak całego społeczeństwa, jak i jednostki poruszającej się w jego obrębie.

Podsystemy

Podsystemami systemu aksjonormatywnego są zwyczaj, moralność, prawo, estetyka, moda.

Przykłady

Ze zbioru zasad systemu aksjonormatywnego korzystamy na co dzień, często nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Wycieramy buty w wycieraczkę kiedy wchodzimy do domu, podajemy sobie rękę na powitanie, jemy sztućcami, kłamstwo i obmowę uważamy za przejaw zła, respektujemy normy i przepisy prawa stanowionego, jak i zwyczajowego, porządek w domu daje nam poczucie estetyki, a trendy modowe najbardziej powszechne w danym sezonie są powielane i kopiowane.

Polskie społeczeństwo jest mało zróżnicowane pod względem kulturowym i obyczajowym. Nie jesteśmy zbyt otwarci na nowe trendy, a naszym życiem w dużej mierze rządzi moralność katolicka. Zdecydowanie większa część społeczeństwa stawia księdza jako wzór moralny do naśladowania i jest przeciwna inności wyrażającej się w pochodzeniu, poglądach czy seksualności.

System norm regulujących nasze funkcjonowanie w społeczeństwie jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem, jednak warto się zastanowić czy nie należałoby w stosunku do tych „innych niż my” zachować więcej tolerancji, zrozumienia i nade wszystko szacunku.

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 2 =