Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czym jest system aksjonormatywny - podsystemy, przykłady

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

System aksjonormatywny to zespół funkcjonalnie powiązanych ze sobą norm społecznych oraz wartości, które dotyczą całości życia społecznego w państwie. Jest charakterystyczny dla określonej kultury, określa i ustala zasady życia tak całego społeczeństwa, jak i jednostki poruszającej się w jego obrębie.

Podsystemy

Podsystemami systemu aksjonormatywnego są zwyczaj, moralność, prawo, estetyka, moda.

Przykłady

Ze zbioru zasad systemu aksjonormatywnego korzystamy na co dzień, często nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Wycieramy buty w wycieraczkę kiedy wchodzimy do domu, podajemy sobie rękę na powitanie, jemy sztućcami, kłamstwo i obmowę uważamy za przejaw zła, respektujemy normy i przepisy prawa stanowionego, jak i zwyczajowego, porządek w domu daje nam poczucie estetyki, a trendy modowe najbardziej powszechne w danym sezonie są powielane i kopiowane.

Polskie społeczeństwo jest mało zróżnicowane pod względem kulturowym i obyczajowym. Nie jesteśmy zbyt otwarci na nowe trendy, a naszym życiem w dużej mierze rządzi moralność katolicka. Zdecydowanie większa część społeczeństwa stawia księdza jako wzór moralny do naśladowania i jest przeciwna inności wyrażającej się w pochodzeniu, poglądach czy seksualności.

System norm regulujących nasze funkcjonowanie w społeczeństwie jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem, jednak warto się zastanowić czy nie należałoby w stosunku do tych „innych niż my” zachować więcej tolerancji, zrozumienia i nade wszystko szacunku.

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');