Normy zwyczajowe - definicja. Normy zwyczajowe a obyczajowe

Normy zwyczajowe biorą swoją podstawę z pewnego rodzaju nawyków występujących w społeczeństwach bądź w grupach społecznych. W odróżnieniu od obyczaju, w socjologii zwyczaj ma charakter nieświadomego naśladowania zachowania innych, jego nieprzestrzeganie nie niesie ze sobą ujemnych konsekwencji. Zatem jeśli członek jakiejś grupy społecznej naruszy pewien obyczaj, wówczas spotka się z negatywną reakcją pozostałych członków, natomiast zlekceważenie jakiegoś zwyczaju tej grupy nie będzie skutkowało negatywną reakcją.

W porównaniu z modą zwyczaj jest o wiele bardziej trwały, z kolei w porównaniu z obyczajem nie jest uznany za ściśle obowiązujący. Normy zwyczajowe mogą być spisane (zwyczaj zachowania przy stole) bądź przekazywane jedynie w formie ustnej.

Polecamy również:

  • Normy prawne - definicja, rodzaje, budowa - WOS

    Norma prawna - najbardziej ogólna definicja normy prawnej wskazuje, że jest to reguła postępowania, wynikająca z przepisów prawnych, usankcjonowana przez kompetentny organ władzy (np. przez parlament, prezydenta) w należytym trybie. Norma prawna jest najmniejszym elementem tworzącym całość... Więcej »

  • Normy moralne - definicja, wg Marii Ossowskiej

    Normy moralne, inaczej etyczne, to zasady postępowania człowieka, o charakterze absolutnym, co oznacza, że w ich przypadku mówimy o bezwzględnym nakazie bądź zakazie. Normy moralne opierają się na rozróżnieniu tego, co dobre i złe, wynikają z powszechnego zaklasyfikowania jakiegoś działania jako... Więcej »

  • Normy religijne - definicja - WOS

    Normy religijne charakteryzują się tym, iż są obowiązujące jedynie w określonej wspólnocie religijnej czy wyznaniowej, mają zatem ograniczony zasięg oddziaływania. Z reguły normy te zawarte są w tzw. Świętych Księgach danej religii, np. w Piśmie Świętym w przypadku wyznania rzymskokatolickiego,... Więcej »

  • Normy obyczajowe - definicja, przykłady, funkcje

    Normy obyczajowe – to zbiór zasad, reguł postępowania, które obowiązują w danym środowisku. Obyczaj jest mocno związany z systemem wartości uznawanym przez daną zbiorowość, nie jest to co prawda ocena postępowania w kategoriach dobra i zła, a raczej tego co wypada, a co nie wypada robić,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33