Normy obyczajowe - definicja, przykłady, funkcje

Normy obyczajowe – to zbiór zasad, reguł postępowania, które obowiązują w danym środowisku. Obyczaj jest mocno związany z systemem wartości uznawanym przez daną zbiorowość, nie jest to co prawda ocena postępowania w kategoriach dobra i zła, a raczej tego co wypada, a co nie wypada robić, jak się zachować. Nieprzestrzeganie ustalonych reguł nie jest karane prawnie, jednak może być napiętnowane przez daną społeczność, a w skrajnych przypadkach doprowadzać do wykluczenia z grupy. Dzieje się tak, gdyż odchodzenie od obowiązujących zasad może burzyć istniejący ład, niszczyć wewnętrzną spójność wypracowywaną przez daną zbiorowość przez lata.

Normy obyczajowe dotyczą w zasadzie każdej sfery funkcjonowania człowieka, poczynając od stroju, poprzez zachowanie się przy stole czy w towarzystwie, sposobów witania się, kończąc na obchodzeniu wybranego święta.

Mają one charakter lokalny i mogą znacznie się różnić w poszczególnych zakątkach województwa, kraju czy kontynentu.

Polecamy również:

 • Normy prawne - definicja, rodzaje, budowa - WOS

  Norma prawna - najbardziej ogólna definicja normy prawnej wskazuje, że jest to reguła postępowania, wynikająca z przepisów prawnych, usankcjonowana przez kompetentny organ władzy (np. przez parlament, prezydenta) w należytym trybie. Norma prawna jest najmniejszym elementem tworzącym całość... Więcej »

 • Normy moralne - definicja, wg Marii Ossowskiej

  Normy moralne, inaczej etyczne, to zasady postępowania człowieka, o charakterze absolutnym, co oznacza, że w ich przypadku mówimy o bezwzględnym nakazie bądź zakazie. Normy moralne opierają się na rozróżnieniu tego, co dobre i złe, wynikają z powszechnego zaklasyfikowania jakiegoś działania jako... Więcej »

 • Normy religijne - definicja - WOS

  Normy religijne charakteryzują się tym, iż są obowiązujące jedynie w określonej wspólnocie religijnej czy wyznaniowej, mają zatem ograniczony zasięg oddziaływania. Z reguły normy te zawarte są w tzw. Świętych Księgach danej religii, np. w Piśmie Świętym w przypadku wyznania rzymskokatolickiego,... Więcej »

 • Normy zwyczajowe - definicja. Normy zwyczajowe a obyczajowe

  Normy zwyczajowe biorą swoją podstawę z pewnego rodzaju nawyków występujących w społeczeństwach bądź w grupach społecznych. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 1 =
nie dawid
2020-12-09 14:47:49
Normy obyczajowe - definicja, przykłady, funkcje
dawid
2016-11-25 10:18:18
Super, ale o czym to je
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43