Alterglobalizm to ruch społeczny, którego celem jest zaproponowanie rozwiązania alternatywnego (odmiennego) wobec postępującej globalizacji we wszystkich jej płaszczyznach – kulturowej, politycznej, gospodarczej. Nie chodzi jednak o to, że alterglobalizm sprzeciwia się wszystkim przejawom globalizacji, ale zwraca uwagę na problemy współczesnego świata, nierozwiązane mimo długotrwałego i zaawansowanego rozwoju cywilizacyjnego.
Punktem wyjścia rozwoju alterglobalizmu jest krytyka zastanej rzeczywistości w wielu różnych sferach. Warto zaznaczyć, że alterglobalizm proponuje różne ścieżki zmiany świata, czerpiąc swoje idee z rozmaitych ideologii – socjalizmu, marksizmu, libertarianizmu, a także m.in. ekologii czy feminizmu. Z perspektywy alterglobalistów przyczyną wielu problemów świata (m.in. ogromnych źródeł w dochodach, unifikacji kultury, konfliktów i problemów trzeciego świata, dominacji olbrzymich korporacji) jest dominujący porządek neoliberalny który przejawia się m.in. poprzez nowoczesny kapitalizm i zbyt opresyjne państwo.
Działania ruchu alterglobalistów polegają najczęściej na masowych spotkaniach, protestach, często zbieżnych ze spotkaniami ponadnarodowych instytucji politycznych i gospodarczych, np. Banku Światowego.
Koniecznie należy podkreślić odrębność ruchu alter i antyglobalistów, które różnią się w znaczącym stopniu. Antyglobaliści krytykują bowiem sam proces globalizacji, natomiast alterglobaliści poszukują nowych, lepszych kierunków dalszej jej rozwoju.