Po śpiewie na wejście kapłan, stojąc na miejscu przewodniczenia, razem z całym zgromadzeniem wykonuje znak krzyża i wypowiada słowa: „W imię Ojca i Syna i Ducha świętego”.
5. Pozdrowienie ludu
Kapłan pozdrawia wiernych słowami „Pan z wami” lub bardziej rozbudowanym pozdrowieniem zaczerpniętym z Nowego Testamentu (Mszał Rzymski dopuszcza pięć form pozdrowienia). Tym słowom towarzyszy gest otwartych ramion, który symbolizuje gest Chrystusa przygarniającego nas do siebie. Niezależnie od formy pozdrowienia wierni zawsze odpowiadają "I z duchem Twoim".
Celem pozdrowienia jest wytworzenie jedności i wspólnoty między wszystkimi zgromadzonymi wiernymi i kapłanem.
6. Wprowadzenie do liturgii dnia
Do liturgii dnia może wprowadzić kapłan przewodniczący Mszy Świętej, jeden z usługujących, a nawet upoważniony świecki. Ważne jest, aby wprowadzenie było krótkie. Zazwyczaj towarzyszy mu wyliczenie intencji sprawowanej Mszy świętej.
7. Akt Pokuty
Akt pokuty pełni rolę oczyszczającą. Składa się z wezwania kapłana, chwili ciszy, formuły wyznania grzechów i prośby o przebaczenie wyznanych grzechów (absolucji), którą kieruje kapłan do Boga w imieniu całego zgromadzenia. Absolucja nie posiada skuteczności