Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obrzędy wstępne Mszy Świętej - strona 2

Po śpiewie na wejście kapłan, stojąc na miejscu przewodniczenia, razem z całym zgromadzeniem wykonuje znak krzyża i wypowiada słowa: „W imię Ojca i Syna i Ducha świętego”.

5. Pozdrowienie ludu

Kapłan pozdrawia wiernych słowami „Pan z wami” lub bardziej rozbudowanym pozdrowieniem zaczerpniętym z Nowego Testamentu (Mszał Rzymski dopuszcza pięć form pozdrowienia). Tym słowom towarzyszy gest otwartych ramion, który symbolizuje gest Chrystusa przygarniającego nas do siebie. Niezależnie od formy pozdrowienia wierni zawsze odpowiadają "I z duchem Twoim".

Celem pozdrowienia jest wytworzenie jedności i wspólnoty między wszystkimi zgromadzonymi wiernymi i kapłanem.

6. Wprowadzenie do liturgii dnia

Do liturgii dnia może wprowadzić kapłan przewodniczący Mszy Świętej, jeden z usługujących, a nawet upoważniony świecki. Ważne jest, aby wprowadzenie było krótkie. Zazwyczaj towarzyszy mu wyliczenie intencji sprawowanej Mszy świętej.

7. Akt Pokuty

Akt pokuty pełni rolę oczyszczającą. Składa się z wezwania kapłana, chwili ciszy, formuły wyznania grzechów i prośby o przebaczenie wyznanych grzechów (absolucji), którą kieruje kapłan do Boga w imieniu całego zgromadzenia. Absolucja nie posiada skuteczności

Zobacz również

 • Liturgia słowa i homilia

  Liturgia Słowa to pierwsza część Mszy świętej, której centrum stanowi głoszenie słowa Bożego. Następuje po obrzędach wstępnych, a przed liturgią eucharystyczną. Jest związana z czytaniem ksiąg świętych. Czytania wykonywane są z ambony.

  Więcej
 • Liturgia eucharystyczna

  Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy polecił swoim uczniom, aby powtarzali Jego gesty i słowa, aż do dnia powtórnego przyjścia: Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie (1 Kor 11,26).

  Więcej
 • Obrzędy zakończenia

  Na obrzędy zakończenia Mszy Świętej składają się: ogłoszenia duszpasterskie, pozdrowienie kapłańskie, błogosławieństwo, rozesłanie i zejście.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28