Naczynia liturgiczne - strona 3

leba;

3) patenę komunijną – tacka trzymana przez ministranta w czasie Komunii św. podawanej do ust; posiada specjalny uchwyt i ma zapobiegać upadkowi hostii na podłogę.

Inne naczynia liturgiczne

Monstrancja (z łac. monstrare – pokazywać) – naczynie liturgiczne służące do ukazywania Ciała Pańskiego (konsekrowanej hostii) wiernym, w celu Jego adoracji i błogosławienia Nim. Jest używane także do noszenia Najświętszego Sakramentu podczas procesji. Monstrancja pojawiła się w XIV w. w związku z rozwojem kultu eucharystycznego. Od czasów baroku kształtem przypomina słońce z rozchodzącymi się promieniami.

Kustodia – mała puszka, najczęściej z nóżką, zawierająca Najświętszą Hostię przeznaczoną do monstrancji. Posiada ona małe „drzwiczki”, przez które wkłada się lub wyjmuje Najświętszy Sakrament. Przechowuje się ją w tabernakulum. Kiedy brak monstrancji, kustodia może służyć do wystawiania Najświętszego Sakramentu do publicznej adoracji.

Puszka (inaczej cyborium) – służy do przechowywania komunikantów konsekrowanych. Ma kształt zamykanego pucharu. Na puszkę nakłada się sukienkę potocznie zwaną welonem, jako znak czci dla Najświętszego Sakramentu.

Ampułki – dwa wazoniki wykonane ze szkła lub innego

Polecamy również:

  • Księgi liturgiczne

    Księgi liturgiczne to księgi według których odprawia się liturgie oraz nabożeństwa w Kościele. Zawierają one teksty i przepisy dotyczące obrzędów Kościoła Katolickiego. Wszystkie zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską i obowiązują na całym świecie. Więcej »

  • Tabernakulum - znaczenie

    Tabernakulum (łac. tabernakulum: namiot, przybytek) to ozdobna skrzynka bądź szafka, zamykana na klucz, w której przechowywane są konsekrowane hostie.  Więcej »

  • Krzyż i świeca

    Krzyż (z łac. crux) jest symbolem wiary chrześcijańskiej. Był narzędziem męki i śmierci Chrystusa, przez którą to odkupił On winy całego świata, dlatego postrzegany jest jako znak miłości i zwycięstwa.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01