Nabożeństwo czerwcowe - strona 2

nabożeństwo czerwcowe w Polsce odprawiono 1 czerwca 1857 r. w Lublinie, czyli jeszcze przed oficjalną akceptacją ze strony papieża. Był to okres, w którym nasz kraj był pod zaborami. 

Nabożeństwo składa się z Litanii do Serca Jezusowego, Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu (autorstwa papieża Leona XIII) oraz licznych pieśni. Jeśli odbywa się w kościele, to zebrani klęczą przed wystawionym Najświętszym Sakramentem (adorują Najświętszy Sakramentu). Nabożeństwo zwyczajowo jest odprawiane każdego dnia przez cały miesiąc czerwiec, najczęściej po wieczornej Mszy świętej.

Litania do Serca Pana Jezusa powstała w początkach XVIII wieku. Jej pierwszą autorką była siostra Joanna Magdalena Joly., natomiast propagatorką i przekazicielką siostra Anna Magdalena Remusat. Początkowo litania była odmawiana głównie w Marsylii, gdzie w trakcie epidemii cholery (1720 r.) rozwinął się kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dopiero w 1899 r., dekretem rzymskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego, litania została „rozciągnięta” na cały Kościół. W swoim obecnym składa się z 33 wezwań na cześć 33 lat ziemskiego życia Chrystusa. W układzie wezwań litanii można wyróżnić 3 odrębne grupy: pierwsza

Polecamy również:

 • Nabożeństwo czterdziestogodzinne - Adoracja Najświętszego Sakramentu

  Nabożeństwo czterdziestogodzinne to nabożeństwo, którego zadaniem jest wprowadzenie wiernych w Okres Wielkiego Postu. Polega ono na nieustannej modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, czyli innymi słowy na adoracji Najświętszego Sakramentu. Więcej »

 • Nabożeństwo różańcowe

  Nabożeństwo różańcowe to nabożeństwo maryjne, które zostało wprowadzone przez papieża Leona XIII w 1883r. W Kościele katolickim jest odprawiane codziennie w październiku (październik to miesiąc różańca). W czasie nabożeństwa odmawia się jedną cząstkę różańca, litanię loretańską oraz... Więcej »

 • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu

  Godzinki o Niepokalanym Poczęciu to jedno z nabożeństw ku czci Matki Boskiej. Powstały one na wzór pacierzy kapłańskich, czyli tzw. brewiarza (inaczej: Liturgii Godzin), stąd bywają nazywane „Brewiarzem ubogich”. Więcej »

 • Droga Krzyżowa

  Droga Krzyżowa jest nabożeństwem, które nawiązuje do drogi, jaką odbył Jezus od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty, gdzie poniósł śmierć na krzyżu. Mękę Chrystusa rozważa się w 14 symbolicznych stacjach, przy czym tylko dziewięć z nich znajduje swoją podstawę w Piśmie Świętym. Więcej »

 • Gorzkie żale

  Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne powstałe w Polsce w okresie baroku, czyli na przełomie XVII i XVIII wieku. Po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r.  Polega na rozważaniu męki Chrystusa –  jest to zatem nabożeństwo pasyjne. Jego powstanie związane jest z Bractwem św. Rocha przy kościele... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 4 =
grażyna
2021-06-10 15:25:04
uważam tekst za odpowiedni i wartościowy przyjemnie i prawidłowo powiedziany
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10