Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Moralność czynów ludzkich i uczuć - strona 4

zawsze pozostaje złe.

Moralność czynów ludzkich i uczuć

Wolna wola czyni człowieka podmiotem moralnym i odpowiedzialnym za własne działanie. Dlatego czyny ludzkie mogą być kwalifikowane moralnie: jako dobre bądź jako złe. Przy czym podział ten nie sprawdza się jednak, jeśli osoba działa nieświadomie.

Wśród czynów ludzkich można wyróżnić te zachowania, których wybór zawsze jest błędny (zawsze pociąga za sobą zło moralne). Jest nim np. nierząd, zabójstwo, oszczerstwo, bluźnierstwo, krzywoprzysięstwo itd. Są one bezwzględnie niedozwolone, niezależnie od okoliczności i intencji. Należy pamiętać także o złotej zasadzie: nigdy nie jest dopuszczalne czynienie zła, by  wynikło z niego dobro.

Jeśli chodzi o moralność uczuć to można mówić o niej tylko w kontekście ich zależności od rozumu człowieka i od jego woli. Uczucia same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Skłaniają jednak istotę ludzką do działania bądź działania. Dzięki nim człowiek może przeczuwać dobro i przewidywać zło.

Emocje i doznania mogą być przekształcone w cnoty lub zniekształcone w wady. Ich źródłem jest serce człowieka. Doskonałość moralna polega na tym, aby człowieka kierowała do dobra nie tylko wola/intencja, lecz także jego uczucia:  Moje serce i ciało radośnie wołają do Boga żywego (Ps 84, 3).

Zobacz również

 • Co to jest sumienie?

  Sumienie moralne jest sądem rozumu, przez który człowiek rozpoznaje jakość moralną konkretnego czynu, którego dokonał, właśnie dokonuje bądź zamierza dokonać. Ten sąd rozumu daje nam pewność czy nasze postępowanie jest złe czy dobre. Pozwala także wziąć odpowiedzialność za czyny.

  Więcej
 • Rodzaje sumienia

  Sumienie przeduczynkowe, pouczynkowe, towarzyszące, prawdziwe, szerokie, skrupulanckie, faryzejskie, pewne, wątpliwe.

  Więcej
 • Co to jest grzech?

  Grzechem w religii chrześcijańskiej nazywa się wykroczenie przeciw rozumowi, prawdzie i prawemu sumieniu. Grzech jest obrazą Boga, gdyż wskazuje na brak prawdziwej miłości względem Niego i bliźniego. Jest zatem skazą na naturze człowieka i ma destrukcyjny wpływ na relacje międzyludzkie.

  Więcej

Losowe zadania

 • Pęcherz pławny

  Pęcherz pławny jest narządem charakterystycznym dla ryb i jest przystosowaniem do życia w toni wodnej.  Jaką rolę pełni w poruszaniu się ryb. Jakie trzy główne gazy wypełniają pęcherz pławny?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rodzaje układów przestrzennych średniowiecznych wsi

  Wymień i krótko scharakteryzuj typy układów przestrzennych średniowiecznych wsi na ziemiach polskich.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy lancetnika

  Zaznacz, które zdanie jest fałszywe, a które prawdziwe: 1. Lancetnik ma symetrię dwuboczną i osiąga ok. 15-17 cm długości. P/F 2. Układ mięśniowy lancetnika zbudowany jest z miomerów przedzielonych mioseptami. P/F 3. Endostyl jest to wgłębienie w dolnej części gardzieli wyścielone nabłonkiem produkującym ślu...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Nazwij jednostki miary

  Podaj standardowe jednostki, w których mierzy się w Polsce: A. temperaturę powietrza B. prędkośc wiatru C. wysokość bezwzględną D. głębokość jezior E. wielkość opadów atmosferycznych F. wielkość przepływu rzeki

  1 Odpowiedz Więcej
 • Charakterystyka grupy organizmów

  Jest to sztucznie wyodrębniona grupa organizmów eukariotycznych. Są zróżnicowane pod kątem budowy i fizjologii. Mogą być jedno- lub wielokomórkowe, samo- i cudzożywne. Większość z nich bytuje w środowisku wodnym. O jak grupę organizmów chodzi?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25