Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Modlitwy wieczorne

Ostatnio komentowane
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Modlitwa wieczorna to modlitwa codzienna, która może mieć charakter zarówno prywatny, jak i publiczny. W liturgii Kościoła modlitwami wieczornymi są Nieszpory oraz Kompleta.

Nieszpory to nabożeństwo odprawiane pod koniec dnia, w okolicach zachodu słońca. Jest to przedostatnia część Liturgii Godzin. Ostatnią stanowi bowiem Kompleta, która powinna być odmawiana bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek. Jednym z jej elementów jest rachunek sumienia. Oba nabożeństwa mogą być praktykowane jako modlitwa osobista poza Kościołem, bez obecności kapłana.

Modlitwa wieczorna może przyjmować również formę pacierza, który obejmuje takie modlitwy jak: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, Dziesięć przykazań, Aniele Boży.

Niezależnie od formy modlitwa wieczorna powinna być podziękowaniem Bogu za miniony dzień i za wszystkie Jego dary, przeprosinami wiernego za wszelkie niedoskonałości oraz prośbą do Ducha Świętego i Bożego Miłosierdzia o dar skruchy.

Duchowni stworzyli szereg modlitw wieczornych przeznaczonych do prywatnego odmawiania. Część z nich została zaaprobowana przez diecezje, w których powstały. Niemniej geneza poszczególnych modlitw, które funkcjonują wśród wiernych, często pozostaje

Polecamy również:

 • Rodzaje modlitwy

  błogosławieństwo, adoracja, modlitwa prośby, modlitwa dziękczynienia i modlitwa uwielbienia. Więcej »

 • Modlitwa prywatna i publiczna

  Modlitwa prywatna jest modlitwą jednej osoby (lub jednej rodziny), która modli się za siebie bądź za innych bez udziału Kościoła. Może przyjmować różne formy, tj. może być cicha, głośna, śpiewana. Więcej »

 • Formy modlitwy

  Wśród form modlitwy wyróżnia się: modlitwę ustną, rozmyślanie oraz kontemplację. Więcej »

 • Wyznanie wiary (credo)

  Wiara jest odpowiedzią dawaną Bogu – odpowiedzią na Jego Objawienie. „Wierzyć” to znaczy poddać się Panu i być całkowicie posłusznym Jego woli. Wiara jest łaską, darem Bożym.  Więcej »

 • Modlitwa Ojcze Nasz

  Modlitwa Ojcze Nasz wywodzi się z Ewangelii i jest uważana za podstawową modlitwę chrześcijańską. Została spisana przez św. Łukasza (wersja krótsza – pięć próśb) i św. Mateusza (wersja rozszerzona – siedem próśb). Modlitwę Ojcze Nasz przekazał uczniom sam Jezus Chrystus. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =