Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kościół koptyjski - doktryna, zasady

Kościół koptyjski (arab. qubti z gr. „egipski”) należy do rodziny Kościołów wschodnich. Wyodrębnił się po Soborze Chalcedońskim w 451 r., kiedy to odrzucił jego postanowienia i za podstawę doktrynalną uznał poglądy monofizyckie głoszące, że Jezus ma tylko jedną naturę bosko-ludzką. Dopiero w maju 1973 r. patriarcha koptyjski, Shenouda III Egipski, podpisał razem z papieżem Pawłem VI deklarację, która zakończyła ten trwający od V w. spór dotyczący różnic chrystologicznych. Dzisiejszy Kościół koptyjski nie jest zatem pod żadnym względem Kościołem monofizyckim.  

Koptowie powołują się na tradycję według której ich Kościół został założony przez św. Marka Ewangelistę. Miał on za panowania cesarza Nerona przybyć do Aleksandrii i tam około 40 r. założyć wspólnotę wyznawców Chrystusa, a następnie w 68 r. ponieść śmierć męczeńską. Jest to jednak tylko legenda praktycznie nie możliwa do weryfikacji. Pewne jest natomiast, że już w II w. Egipt stał się ważnym ośrodkiem chrześcijańskiej teologii. Tam, w Aleksandrii, powstała szkoła katechetyczno-egzegetyczna (Didaskalium), której wybitnymi przedstawicielami byli m.in. Klemens Aleksandryjski, Orygenes, Dionizy Aleksandryjski oraz Dydym Ślepy. W

Zobacz również

  • Kościół etiopski - cechy charakterystyczne

    Kościół etiopski jest jednym z tzw. przedchalcedońskich Kościołów wschodnich. Został założony w IV w.  przez świętego Frumencjusza, któremu udało się nawrócić cesarza Ezana, jednego z pierwszych władców etiopskich (ówczesnego państwa Aksum), na chrześcijaństwo.

    Więcej
  • Kościół ormiański w Polsce - doktryna

    Kościół ormiański (armeński) jest jednym z kościołów wschodnich. Legenda głosi, że został założony w 39 r. przez dwóch apostołów –Judę Tadeusza i Bartłomieja. Na podstawie źródeł historycznych uznaje się jednak, że Ormianie przyjęli chrześcijaństwo w IV w. na skutek działalności g...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11