Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Równoważność

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Równoważność jest operatorem logicznym powiązanym z implikacją. Łączy ona dwa zdania logiczne i jest prawdziwa tylko wtedy, kiedy oba te zdania mają taką samą wartość logiczną (a zatem, w sensie logiki, są sobie równoważne).

Oznaczana jest symbolem \Leftrightarrow  (a zatem tak, jak implikacja w obie strony jednocześnie) czytanym jako „wtedy i tylko wtedy gdy” lub „jest równoważne temu, że” .

 

Implikacja jest prawdziwa kiedy następnik jest prawdziwy oraz kiedy poprzednik jest fałszywy. Równoważność jest implikacją w obie strony jednocześnie, zatem będzie prawdziwa tylko wtedy, kiedy oba zdania będą mieć taką samą wartość logiczną (a zatem kiedy oba będą prawdziwe lub kiedy oba będę fałszywe).

 

Tabelka wartości logicznej alternatywy

 

Przykład:

Niech dane będą dwa zdania: 

p: Wczoraj była ładna pogoda. Wartość logiczna 1.

q: Dziś idziemy na spacer. Wartość logiczna 1.

 p  \Leftrightarrow  q: Wczoraj była ładna pogoda jest równoważne temu, że dziś idziemy na spacer. Wartość logiczna 1.

W logice te dwa zdania są sobie równoważne bo mają taką samą wartość logiczną. 

Polecamy również:

 • Negacja

  Negacja jest podstawowym operatorem logicznym. Przekształca ona każde zdanie na zdanie o przeciwnej wartości logicznej. Inaczej nazywana jest zaprzeczeniem. Więcej »

 • Koniunkcja

  Koniunkcja jest jednym z podstawowych operatorów logicznych. Operuje ona na dwóch zdaniach logicznych. Więcej »

 • Alternatywa

  Alternatywa jest jednym z podstawowych operatorów logicznych. Podobnie jak koniunkcja, operuje ona na dwóch zdaniach logicznych.  Więcej »

 • Implikacja

  Implikacja jest operatorem logicznym dotyczącym dwóch zdań logicznych, z których pierwsze nazywane jest poprzednikiem, drugie - następnikiem. Utożsamiana jest z wnioskowaniem.   Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');