Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – problematyka

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Utwór Pedro Calderona de la Barci to dramat filozoficzny, traktujący o złudzeniach człowieka i iluzji, jaka rządzi jego egzystencją. Akcja opiera się na wątku młodego królewicza Zygmunta, syna króla Polski Basilio. Pod wpływem przepowiedni gwiazd, która głosiła, że Zygmunt będzie srogim i okrutnym następcą tronu, Basilio przez całe życie trzyma syna w zamknięciu. Po pewnym czasie jednak żałuje swojej decyzji i postanawia dać następcy tronu szansę. Niestety eksperyment ten staje się opłakany w skutkach, gdyż przez Zygmunta przemawia jego tyrańska natura. Ostatecznie jednak królewicz zdaje sobie sprawę ze swoich poczynań i świadomie podejmuje walkę z przeznaczeniem – to jeden z zasadniczych wątków dramatu. Problem wolnej woli człowieka, która objawia się w chwili konieczności wyboru.

Refleksje jakie snuje młody Zygmunt dotyczą ulotności życia i świadomości, że człowiekiem rządzą podświadome instynkty, w jego przypadku dość potworne. Calderon de la Barca porusza także kwestię roli człowieka w jego własnym życiu – okazuje się bowiem, że ma na swój żywot niewielki wpływ i jeśli jego całe życie jest snem, to kończy się on dopiero w chwili śmierci.

Polecamy również:

  • Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – streszczenie i plan wydarzeń

    Utwór rozpoczyna się wędrówką dwójki bohaterów – Rozaury w męskim przebraniu wraz ze sługą Klarynem. W tym samym czasie z rozkazu ojca, w wieży uwięziony jest Zygmunt, którego dwójka wędrowców spotyka na swojej drodze. Pozostaje w zamknięciu od urodzenia i nie... Więcej »

  • Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – opracowanie

    Uważa się, że dzieło powstawało w latach 1627-1629 i jest jednym z najwybitniejszych utworów Pedro de la Barci. Pierwodruk dramatu datuje się na rok 1636 – miał zostać wydany w Madrycie, w zbiorze pt. Prima parte. Powstały różne wersje tekstu, sam Calderon przerabiał go ponoć przed wydaniem by... Więcej »

  • Calderon de la Barca, Życie snem – bohaterowie

    Kobieta udaje się do Polski w męskim przebraniu by uratować swój honor, została bowiem wykorzystana i porzucona przez mężczyznę. Planuje zemścić się na Astolfie zabijając go. W drodze do zamku wraz ze sługą Klarynem natyka się na więzionego przez ojca królewicza Zygmunta. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =