Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – problematyka

Utwór Pedro Calderona de la Barci to dramat filozoficzny, traktujący o złudzeniach człowieka i iluzji, jaka rządzi jego egzystencją. Akcja opiera się na wątku młodego królewicza Zygmunta, syna króla Polski Basilio. Pod wpływem przepowiedni gwiazd, która głosiła, że Zygmunt będzie srogim i okrutnym następcą tronu, Basilio przez całe życie trzyma syna w zamknięciu. Po pewnym czasie jednak żałuje swojej decyzji i postanawia dać następcy tronu szansę. Niestety eksperyment ten staje się opłakany w skutkach, gdyż przez Zygmunta przemawia jego tyrańska natura. Ostatecznie jednak królewicz zdaje sobie sprawę ze swoich poczynań i świadomie podejmuje walkę z przeznaczeniem – to jeden z zasadniczych wątków dramatu. Problem wolnej woli człowieka, która objawia się w chwili konieczności wyboru.

Refleksje jakie snuje młody Zygmunt dotyczą ulotności życia i świadomości, że człowiekiem rządzą podświadome instynkty, w jego przypadku dość potworne. Calderon de la Barca porusza także kwestię roli człowieka w jego własnym życiu – okazuje się bowiem, że ma na swój żywot niewielki wpływ i jeśli jego całe życie jest snem, to kończy się on dopiero w chwili śmierci.

Polecamy również:

  • Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – streszczenie i plan wydarzeń

    Utwór rozpoczyna się wędrówką dwójki bohaterów – Rozaury w męskim przebraniu wraz ze sługą Klarynem. W tym samym czasie z rozkazu ojca, w wieży uwięziony jest Zygmunt, którego dwójka wędrowców spotyka na swojej drodze. Pozostaje w zamknięciu od urodzenia i nie... Więcej »

  • Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – opracowanie

    Uważa się, że dzieło powstawało w latach 1627-1629 i jest jednym z najwybitniejszych utworów Pedro de la Barci. Pierwodruk dramatu datuje się na rok 1636 – miał zostać wydany w Madrycie, w zbiorze pt. Prima parte. Powstały różne wersje tekstu, sam Calderon przerabiał go ponoć przed wydaniem by... Więcej »

  • Calderon de la Barca, Życie snem – bohaterowie

    Kobieta udaje się do Polski w męskim przebraniu by uratować swój honor, została bowiem wykorzystana i porzucona przez mężczyznę. Planuje zemścić się na Astolfie zabijając go. W drodze do zamku wraz ze sługą Klarynem natyka się na więzionego przez ojca królewicza Zygmunta. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17