Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Utwór rozpoczyna się wędrówką dwójki bohaterów – Rozaury w męskim przebraniu wraz ze sługą Klarynem. W tym samym czasie z rozkazu ojca, w wieży uwięziony jest Zygmunt, którego dwójka wędrowców spotyka na swojej drodze. Pozostaje w zamknięciu od urodzenia i nie bardzo rozumie swój los. Rozaura i Klaryn przybywają do Polski w celu zemsty na Astolfie, księciu, który uwiódł kobietę. Ma on zostać królem po ustępującym, panującym wówczas Basilio, a na żonę przeznaczono mu Estrellę. Zygmunt jest synem Basilio – ojciec umieścił go w zamknięciu, gdyż w młodości interesował się astrologią i wyczytał z układu gwiazd, że jego syn stanie się okrutnym i bezwzględnym monarchą. Król postanawia poddać syna próbie – jeśli Zygmunt okaże się łagodny i dobry, będzie mógł odziedziczyć tron, ale jeśli przepowiednia się spełni – wróci do wieży więziennej. Niestety przepowiednia gwiazd okazuje się prawdziwa i Zygmunt przejawia swoje okrutne zapędy – Klotalda skazuje na śmierć, służącego sam zabija a Rozaurę usiłuje zgwałcić. Ojciec próbuje ponownie uwięzić syna, ale żołnierze stają po stronie Zygmunta i dochodzi do przewrotu na zamku.

W tym czasie Rozaura chce namówić Klotalda by zabił Astolfa,

Zobacz również

 • Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – opracowanie

  Uważa się, że dzieło powstawało w latach 1627-1629 i jest jednym z najwybitniejszych utworów Pedro de la Barci. Pierwodruk dramatu datuje się na rok 1636 – miał zostać wydany w Madrycie, w zbiorze pt. Prima parte. Powstały różne wersje tekstu, sam Calderon przerabiał go ponoć przed wydaniem by był bardziej przystęp...

  Więcej
 • Calderon de la Barca, Życie snem – bohaterowie

  Kobieta udaje się do Polski w męskim przebraniu by uratować swój honor, została bowiem wykorzystana i porzucona przez mężczyznę. Planuje zemścić się na Astolfie zabijając go. W drodze do zamku wraz ze sługą Klarynem natyka się na więzionego przez ojca królewicza Zygmunta.

  Więcej
 • Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – problematyka

  Utwór Pedro Calderona de la Barci to dramat filozoficzny, traktujący o złudzeniach człowieka i iluzji, jaka rządzi jego egzystencją.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
xyz
olciax • 2020-03-28 18:44:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19
r
r • 2020-03-28 11:19:26
Hm, kopia z brainly.pl/zadanie/12222252 :)
Bsart • 2020-03-28 10:27:40
No nie wiem xXDD
Twoja stara • 2020-03-27 19:39:38