Pedro Calderon de la Barca, Życie snem – streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Utwór rozpoczyna się wędrówką dwójki bohaterów – Rozaury w męskim przebraniu wraz ze sługą Klarynem. W tym samym czasie z rozkazu ojca, w wieży uwięziony jest Zygmunt, którego dwójka wędrowców spotyka na swojej drodze. Pozostaje w zamknięciu od urodzenia i nie bardzo rozumie swój los. Rozaura i Klaryn przybywają do Polski w celu zemsty na Astolfie, księciu, który uwiódł kobietę. Ma on zostać królem po ustępującym, panującym wówczas Basilio, a na żonę przeznaczono mu Estrellę. Zygmunt jest synem Basilio – ojciec umieścił go w zamknięciu, gdyż w młodości interesował się astrologią i wyczytał z układu gwiazd, że jego syn stanie się okrutnym i bezwzględnym monarchą. Król postanawia poddać syna próbie – jeśli Zygmunt okaże się łagodny i dobry, będzie mógł odziedziczyć tron, ale jeśli przepowiednia się spełni – wróci do wieży więziennej. Niestety przepowiednia gwiazd okazuje się prawdziwa i Zygmunt przejawia swoje okrutne zapędy – Klotalda skazuje na śmierć, służącego sam zabija a Rozaurę usiłuje zgwałcić. Ojciec próbuje ponownie uwięzić syna, ale żołnierze stają po stronie Zygmunta i dochodzi do przewrotu na zamku.

W tym czasie Rozaura chce namówić Klotalda by zabił Astolfa, a gdy ten odmawia – sama postanawia tego dokonać. W całym zamieszaniu od przypadkowego strzału ginie Klaryn.

Zygmunt, do którego dochodzi co dzieje się w królestwie, zmienia swoje postępowanie i okazuje łaskę ojcu strąconemu z tronu. Postanawia, że Astolfo zostanie mężem Rozaury, a sam bierze za żonę Estrellę. Przez cały czas trwania tych wydarzeń Zygmunt nie jest pewny czy odbywają się one na jawie czy we śnie.

Plan wydarzeń

1. Przybycie Rozaury i Klaryna do Polski
2. Spotkanie uwięzionego Zygmunta
3. Spotkanie króla Basilio z Rozaurą i Klarynem
4. Szansa Zygmunta na zostanie władcą
5. Okrucieństwo Zygmunta podyktowane przepowiednią gwiazd
6. Próba ponownego uwięzienia Zygmunta
7. Wojna domowa
8. Pokonanie ojca przez Zygmunta i ułaskawienie go
9. Wydanie Rozaury za Astolfa i poślubienie Estrelli przez Zygmunta

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
okokoksporekcoty
• 2023-10-02 11:44:09
nudne to
• 2023-10-01 11:52:10
macie
• 2023-09-30 17:00:17
to jest super edukujące zadanie
• 2023-09-29 08:07:38
Joł
• 2023-09-27 06:20:46