Wiesław Myśliwski, Widnokrąg – bohaterowie

Piotr

Książka Wiesława Myśliwskiego stanowi swego rodzaju zapis wspomnień Piotra, z różnych okresów jego życia, począwszy od dzieciństwa. Na każdym z etapów dojrzewania poruszone zostają najważniejsze dylematy i problemy, z którymi nie zawsze potrafi sobie poradzić.

Jako dziecko Piotr żyje w świecie odizolowanym od trosk, zupełnie nie rozumie problemów swoich rodziców, to zresztą oni tworzą jego magiczną rzeczywistość. Jego myśleniem rządzą fantazje i wyobrażenia powstałe w wyniku podsłuchanych rozmów dorosłych i podszeptów kolegów. W wieku nastoletnim bohater odczuwa wzmożona potrzebę autonomii i usilnie próbuje wyrwać się spod rodzicielskich skrzydeł. Choć wciąż nie rozumie świata rodziców i ich emocji, jest rozdrażniony nadopiekuńczością matki, a swojego chorego ojca uważa za człowieka słabego.

Gdy Piotr zakłada rodzinę, wzrasta w nim poczucie misji, by swoją rodzinę wprowadzać w nowoczesny świat. Irytuje go, że jego bliscy nie nadążają za duchem czasu. Nie toleruje skłonności ludzi do zakorzenienia w przeszłości, od której on przez całe życie próbuje uciec.

Jego ucieczka okazuje się być ślepa – próbując porzucić ścieżki, którymi podążali jego rodzice, sam w końcu niepostrzeżenie zaczyna nimi kroczyć. Życiowa podróż Piotra jest próbą wyjścia poza krąg wspomnień i rodzinnej historii, poza tytułowy „widnokrąg”. Wysnuwa z niej wniosek, że każdy posiada swoją historię założycielską, która określa jego człowieczeństwo – od swojej tożsamości nie jesteśmy w stanie uciec.

Pozostali bohaterowie

Piotrowi towarzyszą członkowie jego rodziny i inne bliskie osoby. Nie wypowiadają się samodzielnie, ale zostają żywo opisani z perspektywy głównego bohatera. W pierwszej kolejności są to jego rodzice oraz wujostwo: Władek, Marta, Jadwiga i Stefan. W międzyczasie pojawiają się nowo napotkani sąsiedzi – np. panny Ponckie, które w życiu Piotra odegrały spora rolę. W końcu pojawia się jego przyszła żona Anna, z której wiąże się wiele wspomnień, nadziei, ale także rozczarowań. W powieści pojawia się także jedna z najważniejszych dla jej wymowy postaci – syn Piotra Paweł. Jego osoba odgrywa rolę kluczową – dzięki niej autor mógł skonstruować ramę kompozycyjną całe powieści. Pokazując synowi swoje rodzinne strony, Piotr mimowolnie powraca do swojej przeszłości i uświadamia sobie, że to podstawa jego istnienia.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23