Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Imię róży - streszczenie - strona 10

Po wyjściu z gmachu okazuje się, że Bernard z Gui przyłapał Salwatora na spotkaniu z młodą dziewczyną. Pakunek mnicha, zawierający nóż i żywego jeszcze czarnego kota nasunął inkwizytorowi przypuszczenie, że oboje parają się czarną magią. Salwatora zaprowadzono do celi tortur, a dziewczynę – ku rozpaczy Adsa – uznano za wiedźmę i uwięziono.

Dzień piąty

Następnego dnia odbywa się wspólna dysputa obu delegacji nad kwestia ubóstwa Chrystusa. Posiedzenie zostaje otwarte przez opata Abbona, przypominającego dzieje powstania tej tezy wśród braci mniejszych. Rozpoczyna się dyskusja. Hubertyn, przedstawiciel minorytów, stara się obronić postawioną tezę, ale szybko zostaje zaatakowany przez dominikanów. Żadna z grup nie potrafi poskromić emocji, a utarczki słowne przeradzają się w bójkę.

W międzyczasie Seweryn prosi Wilhelma o pilne przybycie do szpitala i zapoznanie się z dziwną księgą, znalezioną przy zmarłym Berengarze. Ten zgadza się, jednak wcześniej zabiera głos w dyskusji, opowiadając się za ubóstwem Chrystusa. Rozmowę przerywa opat, który właśnie otrzymał informację o kolejnej zbrodni. Tym razem ginie Seweryn, uderzony w głowę ciężkim globusem. Na miejscu zbrodni mnisi zastają klucznika.

Zobacz również

 • Imię róży - plan wydarzeń

  1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale.

  Więcej
 • Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Napisałem powieść, ponieważ na to właśnie miałem chęć. Sądzę, że jest to wystarczający powód, żeby przystąpić do opowiadania (...)” – w taki, dość skrótowy, sposób Eco tłumaczy przyczynę powstania swojej pierwszej powieści (patrz: „Dopiski na marginesie Imienia róży”)....

  Więcej
 • Imię róży - bohaterowie

  Wilhelm z Baskerville - główny bohater opowieści Adsa. Franciszkanin pochodzący z Anglii i nauczyciel młodego nowicjusza. Wilhelm przybywa do Italii w celu pojednania dwóch stronnictw: papieskiego i przedstawicieli braci mniejszych (sam Adso nie jest pewien celu misji swojego mistrza). Na prośbę opata podejmuje się przeprowadze...

  Więcej
 • Imię róży - problematyka

  „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 2 =
Jotka
2016-01-30 05:44:45
Wszystko fajnie tylko Jan XXIII to chyba nie byl...
Ostatnio komentowane
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14
przydaje sie ale powinny byc lepsze rysunki
mokry balwan • 2020-04-07 09:27:42
Ciekawe
JJBAGGON • 2020-04-07 09:27:40
A mogli byście opisać jego sylwetkę?!
Kawaiikamsp • 2020-04-07 09:00:36
ciekawe
ktoś napewno • 2020-04-06 19:09:17