Tratwa Meduzy - opis, interpretacja i analiza obrazu

Geneza „Tratwy Meduzy”

Theodore Gericault, Tratwa Meduzy opis obrazu
Theodore Gericault, Tratwa Meduzy

 

„Tratwa Meduzy” to najsłynniejszy obraz Theodore Gericaulta, który został namalowany w 1819 r. Tematyka dzieła dotyczy autentycznego wydarzenia z 1816 r., kiedy to francuski statek „Meduza” zatonął w okolicach Afryki Zachodniej. Katastrofa pochłonęła 150 ofiar, 15 ocalonych spędziło natomiast kilkanaście dni na tratwie, na której doszło do aktów kanibalizmu.

Gericault bardzo dokładnie przygotowywał się do podjęcia tego tematu: wysłuchał relacji naocznego świadka, a także studiował anatomię rozkładającego się ciała.

Opis „Tratwy Meduzy”

Obraz Gericaulta ma dynamiczną kompozycję. Widać na nim drewnianą tratwę unoszącą się na wzburzonym morzu. Podobnie wzburzone jest niebo pełne chmur. Wydęty przez wiatr żagiel, wysokie morskie fale i niejednorodna kolorystyka nieboskłonu wskazują na niezwykle wietrzną pogodę.

Na pokładzie tratwy można zobaczyć dwie grupy ludzi tworzące układy piramidalne. Osoby po lewej stronie to martwi lub konający rozbitkowie, z kolei po prawej stronie umieszczeni zostali żywi, którzy wyciągają ręce w kierunku rysującego się na horyzoncie okrętu. Grupa ta skupia się wokół wysokiej postaci Murzyna machającego zdjętą koszulą.

Ludzkie zwłoki tworzą splątane

Polecamy również:

 • William Turner - biografia i dzieła

  William Turner urodził się w 1775 r. w Londynie. Był synem ubogiego, ale znanego golibrody. Nie zdobył gruntownego wykształcenia, nie mówił w żadnym obcym języku. Fascynowała go jednak twórczość poetów starożytnych: Homera, Owidiusza i Wergiliusza. Bardzo wcześnie zaczął rysować i malować. Jego... Więcej »

 • Caspar David Friedrich - biografia i dzieła

  Caspar David Friedrich urodził się w 1774 r., w Greiswaldzie, na Pomorzu. Jego ojciec był z zawodu mydlarzem. Rodzina Friedricha miała głębokie tradycje protestanckie, co wpłynęło na uduchowione widzenie rzeczywistości przez malarza. Pierwszym nauczycielem artysty w dziedzinie rysunku był Johan Gottfried Quistorp. Więcej »

 • Eugene Delacroix - biografia i dzieła

  Eugene Delacroix urodził się w 1798 r., jego ojciec piastował ważny, państwowy urząd. Malarz zdobył gruntowne wykształcenie, studiował w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Fascynowała go twórczość Rubensa i Tycjana, ale również Michała Anioła. W 1825 r. Delacroix spędził kilka miesięcy w Anglii, gdzie... Więcej »

 • Francisco Goya - biografia i dzieła

  Francisco Goya y Lucientes urodził się w 1746 r. w Hiszpanii, w miejscowości Fuendetodos. Bardzo szybko zrobił karierę nadwornego malarza. Zaczął od projektowania gobelinów dla manufaktury królewskiej, potem znalazł się na dworze, kilka lat później został członkiem Akademii San Fernando, a w... Więcej »

 • Muzyka romantyzmu - cechy i przedstawiciele

  Muzyka romantyczna narodziła się w Niemczech, na początku XIX wieku. W pełni wyrażała główne tendencje artystyczne i ideowe swoich czasów. Była to zatem twórczość apelująca do emocji odbiorcy, tworzona w podniosłym, patetycznym tonie. Muzyce romantycznej przyświecały idee rewolucji i buntu.... Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 5 + 1 =
ps
2020-10-25 12:06:56
"Grupa ta skupia się wokół wysokiej postaci Murzyna" obraźliwe określenie, wypadałoby je zmienić;)
satrus
2017-05-04 07:59:10
jejj !!!!!!!!!! Koniec majówki i pierwsze co w szkole opis tego obrazu !!! Beka bo jak nauzycielka zaczeła to czytać to gada już czwartą godzine :)
Ruda46
2017-05-04 07:55:51
super to jest, jestem zadowolona, cool, chce więcej. Nienawidzę śledzi...
ADMIN
2015-05-04 08:42:20
Dziękujemy za uważną lekturę. Oczywiście już wszystko jest tak, jak być powinno.
Kot
2015-04-30 11:09:00
"Pofałdowany maszt, wysokie morskie fale i niejednorodna kolorystyka nieboskłonu wskazują na niezwykle wietrzną pogodę." Co to u licha jest "Pofałdowany maszt"? Widziałeś kiedyś pofałdowany kawałek litego drewna? błagam jak coś piszesz to chociaż sprawdź czy nie zrobiłeś jakiejś głupoty nim opublikujesz. Pofałdowany to może być żagiel, ale ten nie jest, bo jest wydęty w silnym podmuchu wiatru. A to bardziej niż Twój "pofałdowany żagiel" dodaje dynamizmu całej scenie.
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02