Tratwa Meduzy - opis, interpretacja i analiza obrazu

Geneza „Tratwy Meduzy”

Theodore Gericault, Tratwa Meduzy opis obrazu
Theodore Gericault, Tratwa Meduzy

 

„Tratwa Meduzy” to najsłynniejszy obraz Theodore Gericaulta, który został namalowany w 1819 r. Tematyka dzieła dotyczy autentycznego wydarzenia z 1816 r., kiedy to francuski statek „Meduza” zatonął w okolicach Afryki Zachodniej. Katastrofa pochłonęła 150 ofiar, 15 ocalonych spędziło natomiast kilkanaście dni na tratwie, na której doszło do aktów kanibalizmu.

Gericault bardzo dokładnie przygotowywał się do podjęcia tego tematu: wysłuchał relacji naocznego świadka, a także studiował anatomię rozkładającego się ciała.

Opis „Tratwy Meduzy”

Obraz Gericaulta ma dynamiczną kompozycję. Widać na nim drewnianą tratwę unoszącą się na wzburzonym morzu. Podobnie wzburzone jest niebo pełne chmur. Wydęty przez wiatr żagiel, wysokie morskie fale i niejednorodna kolorystyka nieboskłonu wskazują na niezwykle wietrzną pogodę.

Na pokładzie tratwy można zobaczyć dwie grupy ludzi tworzące układy piramidalne. Osoby po lewej stronie to martwi lub konający rozbitkowie, z kolei po prawej stronie umieszczeni zostali żywi, którzy wyciągają ręce w kierunku rysującego się na horyzoncie okrętu. Grupa ta skupia się wokół wysokiej postaci czarnoskórej, machającej zdjętą koszulą.

Ludzkie zwłoki tworzą splątane kłębowiska. Widać tu naturalistyczne szczegóły anatomii konających: pośmiertne sztywnienie czy siność.

Interpretacja i analiza „Tratwy Meduzy”

Obraz „Tratwa Meduzy” można interpretować na kilku poziomach. Historyczny epizod staje się tu okazją do sformułowania przekazu uniwersalnego. Wyraźny podział rozbitków na prawą i lewą stronę oraz nawiązanie do fresku Michała Anioła „Sąd Ostateczny” nasuwa skojarzenia religijne. Potężny żywioł natury wciela się w rolę Boga i decyduje o życiu i śmierci. Natura w przeciwieństwie do rozumnego Absolutu feruje jednak ślepe, przypadkowe wyroki.

Mamy tu ponadto do czynienia z osobliwym studium sytuacji ekstremalnej, w której człowiek musi stoczyć walkę pomiędzy życiem i śmiercią. Uwagę zwracają zwłaszcza stany swoistego zawieszenia pomiędzy nadzieją a całkowitą rezygnacją.

Często interpretuje się również „Tratwę Meduzy” jako alegorię upadku Francji po klęsce rewolucji francuskiej, Napoleona oraz restauracji Burbonów.

Bogactwo znaczeń wpisanych w obraz, a także technika jego wykonania, niezwykle poruszająca emocje odbiorcy, decydują o artystycznych walorach i wyjątkowości tego obrazu.

Polecamy również:

 • William Turner - biografia i dzieła

  William Turner urodził się w 1775 r. w Londynie. Był synem ubogiego, ale znanego golibrody. Nie zdobył gruntownego wykształcenia, nie mówił w żadnym obcym języku. Fascynowała go jednak twórczość poetów starożytnych: Homera, Owidiusza i Wergiliusza. Bardzo wcześnie zaczął rysować i malować. Jego... Więcej »

 • Caspar David Friedrich - biografia i dzieła

  Caspar David Friedrich urodził się w 1774 r., w Greiswaldzie, na Pomorzu. Jego ojciec był z zawodu mydlarzem. Rodzina Friedricha miała głębokie tradycje protestanckie, co wpłynęło na uduchowione widzenie rzeczywistości przez malarza. Pierwszym nauczycielem artysty w dziedzinie rysunku był Johan Gottfried Quistorp. Więcej »

 • Eugene Delacroix - biografia i dzieła

  Eugene Delacroix urodził się w 1798 r., jego ojciec piastował ważny, państwowy urząd. Malarz zdobył gruntowne wykształcenie, studiował w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Fascynowała go twórczość Rubensa i Tycjana, ale również Michała Anioła. W 1825 r. Delacroix spędził kilka miesięcy w Anglii, gdzie... Więcej »

 • Francisco Goya - biografia i dzieła

  Francisco Goya y Lucientes urodził się w 1746 r. w Hiszpanii, w miejscowości Fuendetodos. Bardzo szybko zrobił karierę nadwornego malarza. Zaczął od projektowania gobelinów dla manufaktury królewskiej, potem znalazł się na dworze, kilka lat później został członkiem Akademii San Fernando, a w... Więcej »

 • Muzyka romantyzmu - cechy i przedstawiciele

  Muzyka romantyczna narodziła się w Niemczech, na początku XIX wieku. W pełni wyrażała główne tendencje artystyczne i ideowe swoich czasów. Była to zatem twórczość apelująca do emocji odbiorcy, tworzona w podniosłym, patetycznym tonie. Muzyce romantycznej przyświecały idee rewolucji i buntu.... Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 4 + 2 =
Paw
2023-06-09 21:34:54
Brawo @ Kot! Bardzo logiczny wywód. Jeśli jesteś młody to tym większy szacun.
satrus
2017-05-04 07:59:10
jejj !!!!!!!!!! Koniec majówki i pierwsze co w szkole opis tego obrazu !!! Beka bo jak nauzycielka zaczeła to czytać to gada już czwartą godzine :)
Ruda46
2017-05-04 07:55:51
super to jest, jestem zadowolona, cool, chce więcej. Nienawidzę śledzi...
ADMIN
2015-05-04 08:42:20
Dziękujemy za uważną lekturę. Oczywiście już wszystko jest tak, jak być powinno.
Kot
2015-04-30 11:09:00
"Pofałdowany maszt, wysokie morskie fale i niejednorodna kolorystyka nieboskłonu wskazują na niezwykle wietrzną pogodę." Co to u licha jest "Pofałdowany maszt"? Widziałeś kiedyś pofałdowany kawałek litego drewna? błagam jak coś piszesz to chociaż sprawdź czy nie zrobiłeś jakiejś głupoty nim opublikujesz. Pofałdowany to może być żagiel, ale ten nie jest, bo jest wydęty w silnym podmuchu wiatru. A to bardziej niż Twój "pofałdowany żagiel" dodaje dynamizmu całej scenie.
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24