Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Teatr oświeceniowy w Polsce - opracowanie - strona 2

reformy życia kulturalnego. Wybór pierwszej sztuki był nieprzypadkowy – komedia Bielawskiego ośmieszała sarmackie przywary, a szczególnie zacofanie. Teatr stał się kolejnym więc narzędziem do propagowania postępowych idei. Następne sztuki również oscylowały wokół aktualnych tematów. Starcie konserwatywnych sarmatów ubranych w tradycyjne kontusze z postępową szlachtą noszącą się na francuska modę urosło do rangi schematu.

Szczególnym powodzeniem cieszyła się w tych czasach komedia – przypisywano jej największą rolę dydaktyczną. Autorem wielu komedii wystawianych na deskach Teatru Narodowego był jezuita, Franciszek Bohomolec. Jego sztuki były dość proste w odbiorze, akcja opierała się na konflikcie pomiędzy zacofanym sarmatą a pozytywnym charakterem postępowego bohatera. Przykładem tak skonstruowanej sztuki jest „Małżeństwo z kalendarza”. Bohater komedii – Pan Staruszkiewicz został ukazany jako tradycjonalista, wierzący w zabobony i za wszelką cenę broniący szlacheckich przywilejów. Jego postawa została ośmieszona, co jednak nie zawsze spotykało się z owacjami ze strony publiczności.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się twórczość Franciszka Zabłockiego. Jako członek stronnictwa

Zobacz również

 • Czasopiśmiennictwo oświecenia - charakterystyka

  W oświeceniu nastąpił gwałtowny rozwój czasopiśmiennictwa, wiązało się to z upowszechnieniem druku, obniżeniem kosztów wydawniczych oraz podniesieniem się poziomu edukacji. Coraz większe grono odbiorców było zainteresowane bieżącymi informacjami.

  Więcej
 • Mecenat Stanisława Augusta Poniatowskiego - opracowanie

  Instytucja mecenatu znana już w starożytności w XVIII wieku miała bardzo duże znacznie w rozwoju nauki i sztuki. W Polsce najpotężniejszym mecenasem był sam król, Stanisław August Poniatowski. Wspierał finansowo ludzi pióra, teatru i sztuki. W jego programie odnowy państwa życie kulturalne stanowiło ważne ogniwo reform.

  Więcej
 • Obiady czwartkowe - definicja, historia, miejsce i czas trwania spotkań

  Obiady czwartkowe to zwyczaj, jaki się przyjął na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak wskazuje nazwa, odbywały się one raz w tygodniu, w każdy czwartek. Gromadziły głównie artystów i działaczy na cotygodniowych rozmowach na tematy polityczne i kulturalne.

  Więcej
 • Powołanie Komisji Edukacji Narodowej - opracowanie

  Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą europejską instytucję państwową mającą władzę oświatową analogiczną do dzisiejszego ministerstwa. Została ona powołana 14 października 1773 roku przez Sejm Rozbiorowy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był król Stanisław August Poniatowski, a ambasador rosyjski Otton Magnus von Stac...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28