Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tako rzecze Zaratustra - streszczenie skrótowe, opracowanie - strona 2

by tam posiąść wiedzę na temat moralności, chce się przekonać, czy myśl i słowo są dobre. Swoje dalsze rozważania prowadzi w samotności. Odcięty od świata i ludzi, zgłębia tajniki poznania. Jego odosobnienie trwa 10 lat. Ważne jest to, że wnioski do jakich dochodzi, są wynikiem jego własnego wysiłku intelektualnego, a nie darem zesłanym od Boga. Po dziesięciu latach pragnie podzielić się z ludźmi swoimi rozważaniami, jednak nikt nie chce go słuchać. Dla gapiów ciekawszy od dziwnego odludka jest linoskoczek. Kiedy wreszcie Zaratustra znajduje uczniów, pragnących poznać jego nauki, musi ich pozostawić samych sobie, ponieważ nikt nie może im przekazać prawd, do których muszą dojść drogą własnych przemyśleń. Dlatego wraca do swojej górskiej samotni.

„Tako rzecze Zaratustra” zawiera najważniejsze poglądy Nietzschego: ideę woli mocy, koncepcję nadczłowieka, śmierć Boga i wieczny powrót. Zaratustra głosi, iż nie ma życia pozagrobowego, śmierć jest ostatecznym końcem, dlatego należy jak najlepiej wykorzystać posiadany czas. Człowiek nie będzie sądzony. Natura ludzka jest złożona, łączy się w niej dobro i zło, niskie instynkty i wysokie idee.

Odwołując się do teorii Darwina, Nietzsche wyjaśnia koncepcję nadczłowieka. Ludzkość nieustannie się rozwija – etap człowieczeństwa mija, trzeba dążyć do nadczłowieczeństwa. Nadczłowiek to istota, która przeszła trzy etapy duchowej przemiany: duchowego wysiłku (wielbłąd), panowania nad sobą (lew) i ponownych narodzin, otwarcia się na twórczość i sztukę (dziecko).

Zobacz również

  • Fryderyk Nietzsche - filozofia (nietzscheanizm)

    W licznych pracach Nietzschego powracają te same przekonania ujmowane na rożne sposoby. Wśród nich wyłaniają się najistotniejsze zagadnienia, takie jak: koncepcja mocy, idea nadczłowieka, ogłoszenie śmierci Boga czy wieczny powrót. Filozof starał się przedstawić je z różnych punktów widzenia, wprowadzając t...

    Więcej
  • Friedrich Nietzsche, Moralność panów i niewolników – streszczenie

    W swojej rozprawie Fryderyk Nietzsche analizuje pojęcie moralności i wyróżnia jej dwa rodzaje. Pierwszą z nich nazywa „moralnością panów” – pojmują oni dobro pojmowane jako wszystko dookoła, okoliczność wzmagającą moc jednostki.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04