Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Friedrich Nietzsche, Moralność panów i niewolników – streszczenie

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W swojej rozprawie Friedrich Nietzsche analizuje pojęcie moralności i wyróżnia jej dwa rodzaje. Pierwszą z nich nazywa „moralnością panów” – pojmują oni dobro jako wszystko dookoła, okoliczność wzmagającą moc jednostki. Wszystko co służy tej mocy jest dobre i prawdziwe. Według tego rozumowania dobrym jest również nasz wróg, ponieważ dzięki niemu odczuwamy ból, a ten z kolei jest doświadczeniem pozytywnym. Musimy podjąć wysiłek, ażeby go zwalczyć, w ten sposób wzmacniamy siebie. Nietzsche definiuje także zło i postrzega je jako pierwiastek osłabiający wolę mocy. Człowiek zły to po prosu człowiek nieudany, nieporadny.

Innym rodzajem moralności jest ta, określona przez filozofa jako „niewolnicza”. Opiera się  z kolei na pojęciu zła w znaczeniu najbardziej pierwotnym, czyli rozumianym jako wysiłek, cierpienie i ból. To co zmusza nas do walki jest wyrazem zła, a wówczas dobro przynosi ulgę w cierpieniu z tym związanym. W niewolniczej moralności bardzo ważne są pojęcia współczucia, serdeczności, pokory  i cierpliwości. Występuje w niej również tzw. resentyment rozumiany jako uraza do świata, żal wobec niespełnionych oczekiwań. Jest on również formą świadomości, strategią działania. Moralność

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 2 =