Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Friedrich Nietzsche, Moralność panów i niewolników - opracowanie

Ostatnio komentowane
Jezu jaki debil ogar ok dzieki
Farnay23 • 2019-11-17 19:30:39
fajna charakterystyka
to ja • 2019-11-17 17:55:24
uhyhuhp;huiph9uh
bhihiuhiuhiuhuih • 2019-11-17 14:11:21
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Tekst dotyczący moralności panów i niewolników znalazł się w traktacie Friedricha Nietzschego zatytułowanym Poza dobrem i złem. Jego pierwsze wydanie miało miejsce w 1886 roku w Niemczech, w tzw. III okresie twórczości myśliciela (jego działalność dzieli się na trzy okresy, z których każdy charakteryzuje się nowymi pomysłami powodującymi zmianę poglądów).

Tematyka

Filozof porusza kwestie niezwykle ważne i aktualne dla współczesnego społeczeństwa, w omawianym tekście skupia się dokładnie na zagadnieniu moralności. Co ciekawe, ostro atakował on współczesną mu postać moralności, a także religię, która była z nią bezpośrednio związana. Warto również podkreślić, że w całym życiu Nietzschego towarzyszyło mu poczucie schyłku na płaszczyźnie społecznej i kulturalnej, również sfery moralnej człowieka. W dojrzałym okresie swojej twórczości Friedricha Nietzschego krytyka moralności osiągnęła swój najwyższy punkt w kreacji „nadczłowieka” czyli jednostki wykraczającej możliwościami poza predyspozycje poznawcze zwykłego człowieka. Nadczłowiek miał być na tyle świadomą istotą, że mógł podejmować zupełnie niezależne i samodzielne względem świata działania, a zasady etyki były w tym wypadku

Polecamy również:

  • Tako rzecze Zaratustra - streszczenie skrótowe, opracowanie

    „Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo” (tyt. oryginału  „Also sprach Zarathustra. Ein Buch für Alle und Keinen”) to opus vitae Nietzschego. Książka była wydawana w częściach w latach 1883-1885. Właściwie nie zawiera ona nowych myśli filozofa, jest raczej... Więcej »

  • Fryderyk Nietzsche - filozofia (nietzscheanizm)

    W licznych pracach Nietzschego powracają te same przekonania ujmowane na rożne sposoby. Wśród nich wyłaniają się najistotniejsze zagadnienia, takie jak: koncepcja mocy, idea nadczłowieka, ogłoszenie śmierci Boga czy wieczny powrót. Filozof starał się przedstawić je z różnych punktów... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =