Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Friedrich Nietzsche, Moralność panów i niewolników - opracowanie

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Tekst dotyczący moralności panów i niewolników znalazł się w traktacie Friedricha Nietzschego zatytułowanym Poza dobrem i złem. Jego pierwsze wydanie miało miejsce w 1886 roku w Niemczech, w tzw. III okresie twórczości myśliciela (jego działalność dzieli się na trzy okresy, z których każdy charakteryzuje się nowymi pomysłami powodującymi zmianę poglądów).

Tematyka

Filozof porusza kwestie niezwykle ważne i aktualne dla współczesnego społeczeństwa, w omawianym tekście skupia się dokładnie na zagadnieniu moralności. Co ciekawe, ostro atakował on współczesną mu postać moralności, a także religię, która była z nią bezpośrednio związana. Warto również podkreślić, że w całym życiu Nietzschego towarzyszyło mu poczucie schyłku na płaszczyźnie społecznej i kulturalnej, również sfery moralnej człowieka. W dojrzałym okresie swojej twórczości Friedricha Nietzschego krytyka moralności osiągnęła swój najwyższy punkt w kreacji „nadczłowieka” czyli jednostki wykraczającej możliwościami poza predyspozycje poznawcze zwykłego człowieka. Nadczłowiek miał być na tyle świadomą istotą, że mógł podejmować zupełnie niezależne i samodzielne względem świata działania, a zasady etyki były w tym wypadku

Polecamy również:

  • Tako rzecze Zaratustra - streszczenie skrótowe, opracowanie

    „Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo” (tyt. oryginału  „Also sprach Zarathustra. Ein Buch für Alle und Keinen”) to opus vitae Nietzschego. Książka była wydawana w częściach w latach 1883-1885. Właściwie nie zawiera ona nowych myśli filozofa, jest raczej... Więcej »

  • Fryderyk Nietzsche - filozofia (nietzscheanizm)

    W licznych pracach Nietzschego powracają te same przekonania ujmowane na rożne sposoby. Wśród nich wyłaniają się najistotniejsze zagadnienia, takie jak: koncepcja mocy, idea nadczłowieka, ogłoszenie śmierci Boga czy wieczny powrót. Filozof starał się przedstawić je z różnych punktów... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =