Pijaństwo - streszczenie

Utwór przedstawia rozmowę dwóch przyjaciół. Jak należy przypuszczać – szlachciców. Jeden z nich skarży się: „Ledwie chodzę” i przyznaje, że cierpi na silny ból głowy. Kiedy rozmówca wysuwa przypuszczenie: „Pewnieś wczoraj był wesół, dlategoś dziś smutny”, okazuje się, że trafił w sedno.

Tutaj następuje opowieść kompana o tym, jak doszło do jego złego samopoczucia. Chcąc należycie uczcić imieniny żony, porządnie upił się razem z zaproszonymi gośćmi:

(…) Nie żal mi tego było. Dzień ten obchodzony/ Musiał być uroczyście. Dobrego sąsiada/ Nieźle czasem podpoić; jejmość była rada,/ Wina mieliśmy dosyć, a że dobre było,/ Cieszyliśmy się pięknie i nieźle się piło./ Trwała uczta do świtu (…).

Następnego dnia obudził się dopiero w południe i czuł się bardzo źle. Odmówił herbaty i „leczył” się anyżówką (rodzaj wódki). Ta kuracja szybko mu pomogła, dlatego gdy przyszli kompani z poprzedniego dnia, czuł się na siłach należycie ich ugościć. Podjął kolegów obiadem, do którego dla zdrowia otworzyli butelkę wina. Za pierwszą poszła druga i tak... aż do dziesiątej.

Najpierw rozmawiano (...) o miłości ojczyzny, o dobru publicznym,/ O wspaniałych projektach, mężnym animuszu,/ (...) Reformujemy państwo, wojny nowe zwodzim,/ Tych bijem wstępnym bojem, z tamtymi się godzim (…).

W miarę jednak jak opróżniano kolejne butelki, nastrój rozmowy stawał się coraz bardziej rzewny:

(…) Pan Jędrzej, przypomniawszy żurawińskie klęski,/ Nuż w płacz nad królem Janem. <<Król Jan był zwycięski!>> (…).

Na koniec przyjacielska rozmowa przeradza się w zwadę:

(…) Pan Wojciech mi przymówił: <<Słyszysz waść>> - mi rzecze./ <<Jak to waść! Nauczę cię rozumu, człowiecze>>./ On do mnie, ja do niego, rwiemy się zajadli”.

Spotkanie kończy się bójką, której opowiadający już dobrze nie pamięta, bo został uderzony butelką w głowę. Stąd jego ból.

Kończąc swoją opowieść, cierpiący rozmówca wyraża się niepochlebnie o piciu alkoholu:

(…) Bogdaj w piekło przepadło obrzydłe pijaństwo!/ Cóż w nim? Tylko niezdrowie, zwady, grubijaństwo./ Oto profit: nudności i guzy, i plastry (…).

Jego rozmówca w pełni się zgadza z tym osądem i sam wygłasza płomienną mowę na temat szkodliwości nadużywania trunków:

(…) Zawstydza pijanice nierozumne zwierzę,/ Potępiają bydlęta niewstrzymałość naszą,/ Trunkiem według potrzeby gdy pragnienie gaszą,/ Nie biorą nad potrzebę. Człek, co nimi gardzi,/ Gorzej od nich gdy działa, podlejszy tym bardziéj (…).

Wydaje się, że rozmówcy znaleźli płaszczyznę porozumienia, ale gdy ów wstrzemięźliwy przyjaciel pyta na koniec rozmowy „Gdzież idziesz ?”, tamten odpowiada mu: „Napiję się wódki”.

Polecamy również:

  • Pijaństwo - treść satyry

    „Skąd idziesz?” „Ledwo chodzę”. „Słabyś?” „I jak jeszcze. Wszak wiesz, że się ja nigdy zbytecznie nie pieszczę, Ale mi zbyt dokucza ból głowy okrutny”. „Pewnieś wczoraj był wesół, dlategoś dziś smutny. Przejdzie ból, powiedzże mi,... Więcej »

  • O doktorze Hiszpanie i Pijaństwo - ujęcie motywu biesiady. Analiza porównawcza utworów

    Porównując fraszkę Jana Kochanowskiego „O doktorze Hiszpanie” i satyrę Ignacego Krasickiego „Pijaństwo”, doskonale widać różnicę w podobnych na pozór utworach autorów. Renesansowa poezja mistrza z Czarnolasu stanowi przejaw humanistycznego światopoglądu –... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
Mikos
2019-11-04 19:58:06
Niezłe
Ostatnio komentowane
Pozdro z Wymiaru Omega.
• 2024-10-10 06:08:25
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33