Śluby panieńskie - streszczenie - strona 3

by uprzykrzyć mu życie. Radost zażartował, że on nadaje się na pana młodego, co jeszcze bardziej utwierdziło dziewczynę w przekonaniu, że chce się z nią żenić.

Scena 9

Przychodzi Aniela i zachwyca się nad szczerością uczuć Gustawa. Później oznajmia Klarze, że Albin teraz ją kocha, więc nie musi się już przejmować jego zawodzeniem.

AKT V

Scena 1

Radost pyta Gustawa, co on znów zbroił. Mówi, że pani Dobrójska jest na niego zła i nie wie, z jakiego powodu. Gucio przekonuje go, że nigdy tak nie kochał i nie był tak rozsądny.

Scena 2

Albin dziękuje Gustawowi za jego rady. Mówi, że już odnoszą one skutek i Klara jest milsza, ale on i tak na nią nie patrzy i nie wzdycha.

Scena 3

Gustaw gratuluje Klarze nowego kochanka. Dziewczyna błaga go, żeby jej pomógł i ożenił się z Anielą. Pyta go, czy kocha tamtą? Gucio odpowiada, że to nie ważne, bo i tak tutaj nim gardzą, a Aniela go nie kocha. Klara zapewnia Gustawa, że Aniela odwzajemnia jego uczucie. Ten pyta ją, co z jej uczuciem do Albina i nakazuje obiecać, że przyjmie jego oświadczyny.

Scena 4

Klara wyznaje Albinowi, że Radost chce ją poślubić. Chłopak, który do tej pory dzielnie się opierał, wybiega i mówi, że ją pomści.

Scena 5

Pani Dobrójska pyta Radosta o drugą Anielę. Ten przysięga, że nie zna żadnej innej i z nikim się nie pojedynkował. Jest wzburzony. Pani Dobrójska i Aniela nie chcą mu uwierzyć.

Scena 6

Gustaw wyznaje Anieli, że to ją kocha i nie ma innej. Aniela przyznaje, że także go kocha. Padają sobie w objęcia. Gustaw mówi, że także Klara z Albinem się kochają.

Scena 7

Nadchodzą Radost i pani Dobrójska. Gustaw przyznaje się do intrygi i mówi, że kocha Anielę, a ona jego.

Scena 8

Albin wbiega i krzyczy, że zabije Radosta, jeśli ten poślubi Klarę. Radost nie wie, co się dzieje, Gustaw przyznaje, że chciał tylko wystraszyć Klarę. Pani Dobrójska rozumie skąd intryga Gucia i cieszy się z obrotu spraw. Gustaw łączy także Albina i Klarę, która już nie może odrzucić jego awansów. Radost nadal nic nie rozumie, a Gucio dziękuje mu za przestrogi.

Polecamy również:

 • Andrzej Łapicki, Śluby panieńskie (spektakl Teatru Telewizji) – streszczenie, porównanie z książką

  Głównym wątkiem komedii autorstwa Aleksandra Fredry są miłosne (czy raczej nie-miłosne) historie dwóch kobiet – Anieli i Klary, które poprzysięgają sobie, że nigdy nie wyjdą za mąż, a do mężczyzn będą podchodzić z przerysowaną obojętnością. Klara odrzuca więc zadurzonego w niej Albina, a... Więcej »

 • Śluby panieńskie - plan wydarzeń

  1. Wuj Radost chce ożenić bratanka Gustawa z Anielą.2. Aniela i Klara składają śluby, że nigdy nie wyjdą za mąż.3. Gucio jest pewny swego, ale widzi, że Aniela we wszystkim słucha Klary, a ta ciągle mu docina i nie sprzyja mu.4. Gustaw knuje intrygę, wymyśla, że kocha inną. Więcej »

 • Śluby panieńskie - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, komizm w dramacie)

  Pracę nad komedią rozpoczął Fredro w 1826 roku. Początkowo utwór miał nosić tytuł „Magnetyzm”.  Pierwsza redakcja tekstu ukazała się w 1827 roku. Liczyła sobie 4 akty i była napisana izosylabicznym trzynastozgłoskowcem. Ukazała się pod tytułem „Nienawiść mężczyzn”. Początkowo... Więcej »

 • Śluby panieńskie - problematyka

  „Śluby panieńskie” są komedią intrygi. Oś kompozycyjną tworzą wydarzenia, które początkowo wikłają bohaterów w kłopoty, jednak wszystko zmierza do szczęśliwego rozwiązania w finale. Więcej »

 • Śluby panieńskie - charakterystyka bohaterów

  Albin - łzawy kochanek, pełen uległości wobec ubóstwianej kobiety, stale płacze i rozpacza nad nieodwzajemnioną miłością. Kocha się w Klarze, która poprzysięgła wieczną nienawiść do mężczyzn. Albin denerwuje ją tylko swoim ciągłym wzdychaniem i śledzącym ją wzrokiem. Postać ta jest nawiązaniem do... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26
mało pomocne
• 2023-03-30 17:27:11
super
• 2023-03-30 14:44:16
Jk
• 2023-03-30 13:45:02