Skarb Troi - streszczenie

Jest środek lipca. Pogoda dopisuje. Troje przyjaciół spędza czas w ogrodzie willi, w której mieszkają Albert i jego ojciec. Nagle Magnus czuje ukłucie w ramię. Okazuje się, że leżał na starym widelcu, który musiał należeć do poprzedniego właściciela domu, dziwaka twierdzącego, że potrafi podróżować w czasie. Gdy któregoś dnia zniknął, dom wystawiono na sprzedaż. Dzieci doskonale wiedzą, że właściciel musiał zabłądzić w zamierzchłych czasach.

Przyjaciele, chcąc znaleźć więcej skarbów, zaczynają przeszukiwać ogród. Od ojca Alberta pożyczają wykrywacz metali. Przy okazji Magnus prosi wynalazcę o pomoc w wywabieniu z koszulki plam po czereśniach, którymi ubrudził się w ogrodzie.

W trawie młodzi poszukiwacze odnajdują jedynie kolejne sztućce, garść monet, dwa aparaty ortodontyczne i papierośnicę. Niezadowoleni z efektów pracy udają się do laboratorium pana domu, by zwrócić mu wykrywacz. Tata Alberta opowiada im o odkrytym sto lat temu skarbie Troi. Magnus odzyskuje też koszulkę, która rzeczywiście jest czysta, jednak skurczyła się tak, że nie ma mowy o jej ponownym założeniu.

Aby poszukać szczegółowych informacji o skarbie Troi, zaintrygowani przyjaciele udają się do swojej kwatery, która mieści się w jednym z pomieszczeń piwnicznych willi. Tam, za starą szafą, którą można przesunąć tylko za pomocą specjalnego sprzętu, znajduje się wejście do tunelu umożliwiającego podróże w czasie. W starej skrzyni dzieci znalazły swego czasu notatnik poprzedniego właściciela domu. Z zapisków dowiedziały się o właściwościach przejścia.

W Internecie odnajdują informacje o skarbie króla Priama, który miał zostać odnaleziony przez niemieckiego poszukiwacza, Heinricha Schliemanna. Badacz nie wskazał jednak dokładnego miejsca odnalezienia skarbu, co skłania dzieci do odbycia podróży w czasie w celu ustalenia, gdzie król Troi ukrył swoje kosztowności. Albert czyta o jabłku niezgody, które stało się przyczyną trwającej dziesięć lat wojny trojańskiej.

Aby nie rzucać się w oczy, należy przygotować kostiumy. Z prośbą o pomoc Lilly zwraca się do mamy. Kobieta, pamiętając o tym, jak córka obeszła się z poprzednio ofiarowanymi strojami, skłania ją do samodzielnego szycia. Ma nadzieję, że wysiłek nauczy dziewczynę szacunku do tego, co się wypracowało.

Chłopcy w tym czasie przygotowują niezbędne sprzęty – scyzoryk, latarkę, sznurek i wynalazek taty Alberta – uniwersalny tłumacz wielkości ziarnka grochu, który umożliwia porozumiewanie się w każdym języku.

Albert czyni niezbędne obliczenia, dzięki czemu wiadomo, że w tunelu należy spędzić dokładnie 53 minuty i 7 sekund, aby trafić do roku 1180 p.n.e. Podróż mogą odbyć tylko Lilly i Magnus, gdyż w przejściu nie mieści się wózek inwalidzki Alberta.

Po godzinie spędzonej w tunelu dzieci są zmęczone – Magnus staniem, a Lilly koniecznością trzymania w wyciągniętej ręce kryształu. Na ścianie przejścia znajduje się bowiem mapa. Aby trafić do celu, należy przyłożyć kryształ do właściwego miejsca na mapie i trzymać go tak długo, aż upłynie odpowiednia ilość czasu.

Wyszedłszy z tunelu, dzieci trafiają do Troi czasów Priama. Trwa właśnie przerwa w walkach. Przybyszów dostrzegają jednak żołnierze i ruszają za nimi w pościg. Uciekającym pomaga Costa, mały pasterz, który ukrywa ich pośród swoich owiec. Myli też trop pościgu.

Gdy niebezpieczeństwo zostaje zażegnane, Magnus przedstawia siebie  i towarzyszkę jako rodzeństwo, dzieci kupców. W Troi mają odnaleźć krewnych i zatrzymać się u nich do czasu przyjazdu rodziców. Costa obiecuje pomoc w dostaniu się za mury Troi. Nowych przyjaciół zabiera do własnego domu. Uzyskuje też zgodę matki, by jakiś czas pozostali u nich w gościnie. Kobieta posyła syna na pomoc Odyseuszowi, który ponoć znowu zabłądził. Małemu pasterzowi szybko udaje się odnaleźć króla Itaki. Wódz radzi dzieciom pozostanie w domu, gdyż nazajutrz Grecy planują atak na Troję.

Tymczasem Albert niecierpliwie oczekuje wieści od przyjaciół. Pośrednikiem między światami jest jego kawka, Marlin, do nóżki której przywiązywane są karteczki z wiadomościami. Z tunelu wychodzi jednak tylko żółw.

W Troi Lilly i Magnus uczą Costę gry w piłkę nożną. Składają też wizytę w obozie Odysa, który ponoć wymyślił sposób, by zakończyć trwającą już dziesiąty rok wojnę.  Zauważają, że trwają tam intensywne prace ciesielskie.

Costa wprowadza dzieci do Troi bramą dla praczek. Magnus wskazuje zrujnowany dom, twierdząc, że należy do ich krewnych. Costa pociesza go, że może jeszcze żyją. Dzieci podejmują też nieudaną próbę wejścia do pałacu królewskiego.

Nagle rozlega się wieść o odpłynięciu najeźdźców, którzy u bram Troi pozostawili wielką drewnianą konstrukcję. Żołnierzom udaje się schwytać jednego z Greków, Sinona. Jeniec twierdzi, iż jego pobratymcy zatęsknili za rodzinami. Aby zapewnić sobie pomyślne wiatry w drodze do domu, postanowili złożyć z niego ofiarę. Cudem jednak uciekł, ratując głowę. Drewniany koń to dar dla Ateny, a jego ogromne rozmiary miały uniemożliwić Trojanom przywłaszczenie go sobie i wciągnięcie do miasta.

Nikt nie słucha lamentów Kasandry, która ostrzega przed upadkiem miasta. Trojanie, upojeni zwycięstwem, postanawiają rozebrać część murów obronnych i wciągnąć drewnianego olbrzyma do miasta.

Albert dociera do informacji o upadku Troi. Wysyła przyjaciołom ostrzeżenie, jednak Lilly i Magnus kładą się spać w chacie Costy. Nocą budzi ich hałas. Widząc, że Troja płonie, a w kierunku chaty biegną żołnierze, postanawiają uciekać do tunelu, by ratować życie.

Powróciwszy do teraźniejszości, składają relację Albertowi. Zauważają też żółwia, któremu chłopiec nadał imię Parys. Zapada decyzja o ponownej podróży do Troi, ale do czasów Schliemanna. Lilly znowu zasięga rady mamy w sprawie strojów.

Odważni podróżnicy wędrują do roku 1873. Gdy wychodzą z tunelu, spotykają chłopca. Malec pędzi po pomoc dla robotników, na których w wyniku ulewnych deszczów osunęła się ziemia. Lilly i Magnus bez wahania włączają się do akcji ratunkowej. Gdy udaje się odnaleźć zasypanych, pozostają na sami na deszczu. Szukając schronienia, trafiają do chaty Schliemanna. Zostają zaproszeni do środka. Tym razem Magnus twierdzi, że są dziećmi profesora zafascynowanego prowadzonymi w Troi pracami archeologicznymi. Ojciec, Albert Einstein, chwilowo utknął na granicy.

Rankiem jedzą skromne śniadanie. Poznają także nadzorcę prac – Hermanna Dubios, który oprowadza ich po okolicy. Są świadkami kłótni, w trakcie której Schliemann zarzuca jednemu z pracowników próbę kradzieży znaleziska – zabytkowego noża. Ostatecznie Lilly i Magnus trafiają pod opiekę małego Alexiosa, który ma im służyć za przewodnika.

Przeglądając kolejne strony, Albert odnajduje informację o miejscu ukrycia skarbu. Rysuje mapkę, którą Merlin zanosi dzieciom. Kierując się wytycznymi, Lilly i Magnus trafiają na kosztowności. O znalezisku mówią Schliemannowi. Ten każe wszystko utrzymać w tajemnicy, by zapobiec ewentualnej kradzieży.

Spod ziemi udaje się wydobyć tarczę, złoty kielich, pierścienie, srebrny nóż, miedziany grot lancy, ozdobę na czoło, perły. Mali odkrywcy uczą się, jak ostrożnie obchodzić się ze znaleziskami. Lilly udaje się nawet trafić na kilka bransolet i diadem.

Jeszcze tego samego dnia skarb ginie. Oskarżenie pada na Alexiosa, którego Dubios przyłapuje z naszyjnikiem w ręku. Chłopiec twierdzi, że jest niewinny. Udaje mu się wyrwać z uścisku nadzorcy i uciec.

W nocy Alexios budzi Lilly i Magnusa. Tłumaczy okoliczności, w których znalazł naszyjnik. Dzieci wspólnie podsłuchują rozmowę Dubiosa i pracownika oskarżonego o kradzież noża. Obaj planują sprzedaż skradzionego skarbu. Zaalarmowany Schliemann każe pojmać Dubiosa i torturować tak długo, aż ten wyjawi miejsce ukrycia znaleziska. Dubios oswabadza się jednak. Nocą idzie do chaty dzieci, by pozbyć się świadków dokonanego przestępstwa. Z pomocą nadchodzi jednak Schliemann. Magnus rozbija lampę, by umożliwić sobie i Lilly ucieczkę. W trakcie szamotaniny mocno rani sobie nogę. Dziewczynka pomaga mu dotrzeć do tunelu, zapomina jednak o jego zamknięciu. Po chwili oboje wracają do współczesności. Ślady krwi pozwalają dotrzeć do przejścia także złodziejowi.

Tata Alberta opatruje zranioną nogę Magnusa. Po powrocie ze szpitala dzieci tłumaczą okoliczności całego zajścia – bawiły się w archeologów, zapominając o zasadach bezpieczeństwa. Dopiero teraz zauważają, że tunel nie został zamknięty.

Albert przedstawia przyjaciołom losy skarbu, który Schliemann przekazał muzeum w Berlinie. Pod koniec II wojny światowej znalezisko zostało wywiezione do Rosji i tam już pozostało.

Rana Magnusa szybko się goi. Któregoś dnia w oknie willi Alberta chłopiec dostrzega twarz Dubiosa…

Polecamy również:

 • Skarb Troi - plan wydarzeń

  1. Poszukiwanie skarbów w ogrodzie Alberta. 2. Wiadomość o skarbie króla Troi. 3. Decyzja o podróży w czasie. Więcej »

 • Skarb Troi - bohaterowie

  Lilly, Albert i Magnus mają po 10 lat. Są przyjaciółmi. Wspólnie spędzają czas, a od czasu odkrycia magicznego tunelu, podróżują w czasie. Są odważni, ciekawi świata, energiczni. Troszczą się o siebie, wspierają w trudnych chwilach. Więcej »

 • Skarb Troi - czas i miejsce akcji, motywy, prawda i fikcja

  Czas i miejsce akcji Akcja „Skarbu Troi” toczy się równolegle w teraźniejszości (bohaterowie czerpią wiedzę z Internetu) i przeszłości. Więcej »

 • Skarb Troi - problematyka

  Akcja powieści skoncentrowana jest wokół legendarnego skarbu Priama, którego na terenie współczesnej Turcji szukał niemiecki archeolog-amator, Heinrich Schliemann. W 1873 r., badając wzgórze Hisarlik, odkopał ponad 8000 przedmiotów (broni, naczyń, biżuterii), które... Więcej »

Komentarze (104)
Wynik działania 5 + 2 =
Xavier212
2024-04-18 17:00:50
Dzięki za streszczenie bo mam z tego klasówkę a później klasówkę
Julsonek????
2024-04-09 19:25:23
Super jutro mam sprawdzian i mam nadzieję, że zdam na 5 lub 6 (;????
Haniaa
2024-04-04 18:39:54
super! mega łatwo się nauczyć, i do tego te opisy i problematyka! bosko!
Rozix
2024-03-17 16:21:58
Mega proste do nauki przeczytaj 2/3 razy zrób notatke i 6 z polskiego gwarantowana
Viktoria
2024-03-08 06:02:01
Dziekuje dostalam 6 :))
remcio
2024-03-04 14:46:48
dostałem 6 a więc zajefajnie
Jbjkrstuer
2024-03-03 20:17:44
Super
PERPEG 1 YT
2024-03-01 19:23:11
Gdy przeczytałem przez to na sprawdzianie dostałem 6 dzięki, POZDRAWIAM :D
Dxulka
2024-01-18 16:45:39
Super dzk????
Mr beast
2024-01-10 19:35:54
bardzo fajne, latwe do nauki
Kacper
2024-01-05 20:23:41
Przez to dostałem 6 z polskiego :D
Hi guys!
2023-12-14 17:34:15
Czemu jest taki długie???
Hello guys!
2023-12-14 17:32:50
Nie cztałam nic :)
kajmus
2023-12-14 16:53:24
dzienki jutro mam sprawdzian
Uwu koteczek
2023-12-11 15:12:08
Bardzo dziękuję! Pomogło!
Z
2023-12-10 12:45:15
Dzięki jutro kartkówka
Król Kaczka I
2023-12-09 11:04:32
Dzk pisze w poniedziałek sprawdzian
Autysm
2023-11-14 18:36:44
Super ale nie jest bardo szczegòlowe 1 gwiazka
res
2023-10-22 17:42:08
wspianiałe
Nina
2023-10-18 20:20:57
Super
Dex
2023-06-12 16:42:04
Git
RNG fabian
2023-06-06 12:47:57
przyda mi się jutro piszę sprawdzian xD
Nicola 19y
2023-05-30 05:49:24
Git ale nic nigdy nie przeczytam ????????
K
2023-05-10 19:06:06
Super
Igor
2023-05-08 05:03:43
Bardzo fajne streszczenie
Kaczucha 25
2023-05-07 19:46:29
Fajne streszczenie pomogło mi bardzo
MAŁPA
2023-05-07 12:16:40
Fajne
YouTube
2023-05-07 10:54:30
Pomogło dziękuję.
Twoja stara
2023-05-05 17:39:20
Xd
Htuściel
2023-04-30 16:52:50
Super
Filip
2023-04-24 17:38:13
Dostałem z tego 5 bardzo fajne
????
2023-04-20 20:23:46
Dzieki potrzebuje na jutro ????
wgl…..
2023-04-15 16:39:29
W środę mam sprawdziań z tej lektóry mam nadzieje że będzie lepsza niż 3 dam wam znać jak przeczytałam
kiyq
2023-04-13 14:07:57
polexam wszystkim pozdrawiam
nwm
2023-03-26 12:33:28
długie
Ala????
2023-03-25 18:12:45
Tekst jest ok. No może trochę za długi ale i tak ok
Kiyo
2023-03-20 18:43:00
Świetne streszczenie, bardzo szczegółowe.
Ala T
2023-03-20 15:17:18
Bardzo szczegółowe Jeśli ktoś nie czytał to fajne rozwiązanie Ja tylko przeczytałam kawałek książki i myślę że jestem przygotowana
Hejjjjjjj
2023-03-19 18:20:18
Mam nadzieje że dam radę napisać jutro sprawdzian…
Majaaaaaaa
2023-03-16 16:16:11
Bardzo fajne
Maja
2023-03-16 16:12:15
Bardzo fajne ????
lipek2115
2023-03-05 12:48:09
fajne
GAVOSZ
2023-02-28 17:15:06
jeszcze trochę poćwiczę i będzie perełka
Ksawer2137
2023-02-27 19:09:47
Dzięki tylko trchę za długie i nwm czy zapamiętam na jutro do 8 lekcji
Gal anonim
2023-02-26 14:42:15
Fajne
elo
2023-02-18 16:05:53
ok
Kamilcia
2023-02-09 12:09:19
Przeczytałam całą książkę i uważam że ta strona jest super do powtórzenia materiału przed sprawdzianem :D
Danka
2023-01-30 06:08:50
Jutro sprawdzian mam nadzieje że te informacje starczą
Mak
2023-01-29 13:55:04
Na jutro idealne
N. Sz.
2022-12-17 19:23:58
Spk
Anonim
2022-12-05 22:15:05
Megaa
(:)
2022-11-14 16:35:59
Dzk fajna stronka na powtórzenie przed sprawdanem
Ollla
2022-09-28 17:26:44
Dziękì mam nadzieję że wystarczy bo w ogóle nie czytałam książki A jutro mam sprawdzian.
Placek
2022-06-13 08:34:14
Pozdrawiam
Anonimowy
2022-05-30 05:55:37
Dzięki bardzo fajna stronka szczególnie na powtórzenie przed sprawdzianem
maka paka
2022-05-21 14:29:11
Dzięki polecam to stronę.
Króltoja
2022-04-24 19:23:49
Nie chcę mi się czytać
^. , .^
2022-04-20 17:48:59
super strona ,dziękuję :)
2022-04-05 12:20:23
Mega dzięki mam jutro sprawdzian, bardzo miło i luźno się to czyta
Odyseusz123
2022-03-29 15:31:55
Bardzo dobre streszczenie tylko jeden problem. Nie ma opisu bohaterów tak jak w oryginale ale tak to bardzo dobre Polecam Gorąco :-)
'_'
2022-03-23 15:02:34
Potrzebuję list do Alberta ma ktoś? Mam to na jutro pls
Weejjd
2022-03-19 09:15:50
Pomoże mi ktoś napisać opowiadanie dalsze co się działo. Mam wymyślić co się działo dalej itp
Twój stary
2022-03-15 18:08:07
Ej zna ktoś jakieś fajne taktyki do ściągania bo jutro mam spr. z tego a nic n pamiętam
Kanonim
2022-03-08 15:40:34
ej bo jutro mam spr a nie czytałam tego może ktoś jakoś pomoc? nwm jak
Twoja stara
2022-03-05 11:35:12
Jest git. Poda mi ktoś jakieś fajne taktyki na ściąganie na spr?
$Dawix_YT$
2022-02-08 08:57:18
dzienkuje dostałem 6
Hot Mamuśka
2022-02-06 12:48:57
Dzięki
Macio
2022-01-23 16:34:35
Dobrze???
Loud
2022-01-17 19:25:22
Ok
xddd
2022-01-16 20:57:58
mega pomaga
SUUS
2021-12-01 18:54:03
Uwielbiam tą stronkę jest taka fajna czytam to streszczenie 5 raz dzisiaj bo jutro mam sprawdzian mam na dzieję że uda mi się zdobyć 6,5 lub co najmniej 4. Pozdrowienia dla twórców moja siostra mówi,że przez te streszczenie dostała 5 więc mam nadzieję,że i mi się powiedzie. Jeszcze raz Pozdrawiam Cieplutko:) P.S. Mam nadzieję,że zrobicie więcej streszczenie pod moje lektury.Pozdrawiam Serdecznie:)
Małpiszon
2021-11-11 15:37:06
super stronka dzięki temu dostałem 6 z Polaka#Nic nie wiedziałem
Love_Bee14
2021-09-30 13:30:33
przeczytałam to i dostałam jedynke :/ nie polecam tylko traci się czas
Kumpel
2021-06-15 19:12:41
dzk jutro mam karkówkę z tego :>
ja
2021-05-20 04:39:10
bez tego nic bym nie wiedział
Liliannakat
2021-05-17 15:26:44
Dzięki bardzo mi to pomogło zwłaszcza, że jutro będę pytana z rozdziałów (:
UwU baka
2021-04-20 17:36:54
Fajne
OwO 2
2021-04-19 11:32:22
Mogliście napisać troszkę więcej i na sam początku opisać np Mngusa że to był brozowo włosy chłopak Lily ze rudoblod dziewczyna no ale i tak jest dobrze :)
OwO
2021-04-14 05:52:50
Dziękuje szybko mogłam z tym się zapoznać ;)
miko
2021-04-11 22:03:01
jutro sprawdzian może dzięki temu będzie 5
Szymon
2021-03-28 17:40:26
Bardzo fajne polecam jutro mam sprawdzian. Przeczytałem tą książkę i powiem że to zawiera mniej więcej wszystkie informacje z książki.
Lucyna
2021-03-21 13:37:45
Bardzo Fajna Stronka zdałam na 5
Martyna
2021-03-08 11:08:30
Fajny
dzk za 5
2021-03-03 07:23:19
zarombiste to dzięki wielkie zdalem na 5
noobek01
2021-02-21 18:22:49
Bardzo mię to zaciekawiło i smutno mi ,że się tak szybko skończyło :( no wiem że skomentowałem ale i tak super :)
LanKisedsPL
2021-02-16 09:43:18
Fajnie właśnie mam z tego sprawdzian
zosia
2021-02-16 09:18:09
to jest cały tekst?
szymon
2021-02-16 08:17:39
ja mam dzisiaj lekture i się ratuje dzienki za pomoc
Ola
2021-02-14 17:06:44
Super jest to , dzięki (-:
Herapis
2021-01-19 12:26:32
Po przeczytaniu orgyinalnej książki jestem w stanie powiedzieć że streszczenie jest bardzo dobre i szczegółowe
hypeć
2020-12-08 15:50:43
spoko mam nadzieje że sobie poradze na sprawdzianie jutro
vbbh
2020-10-25 20:02:03
dzieki wielkie
Krzysztof
2020-10-15 15:52:20
Bardzo dziękuję dzięki temu dostałem jedynkę
...
2020-06-15 07:13:02
Dziękuję!❤
jeremi kopp
2020-05-26 15:00:51
dziękuje bardzo to streszczenie się przydało.Oby takich więcej:)
Adel
2020-05-19 18:09:03
Fajne pimogło mi
ADMIN
2020-05-18 06:48:12
Oskarro - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
Oskarro
2020-05-17 12:06:22
Dzięki ale jest kilka błędów np.Mgnus Ale dzięki
Gł F,
2020-05-11 14:58:35
Ok
dfd:)
2020-03-30 16:33:44
dziękuje
bbwjerzyk
2020-03-30 16:32:42
dzięki to mi pomogło to naprawde super dostałem dobry stopien przez to streszczenie najlepsza stronka.Nie musialem czytac dlugiej lektury
No i 5 klasa
2020-02-05 16:57:18
Dzienki
ge5ew
2020-02-03 20:04:26
bardzo fajne< dzięki temu mam szóstkę z polaka
polklll
2020-01-17 13:53:09
dziwne
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19