Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Skarb Troi - problematyka

Wątki mitologiczne

Akcja powieści skoncentrowana jest wokół legendarnego skarbu Priama, którego na terenie współczesnej Turcji szukał niemiecki archeolog-amator, Heinrich Schliemann. W 1873 r., badając wzgórze Hisarlik, odkopał ponad 8000 przedmiotów (broni, naczyń, biżuterii), które potajemnie wywiózł z Turcji, by następnie przekazać Muzeum Starożytności w Berlinie.

W toku powieści u boku Schliemanna pojawia się fikcyjna postać Hermana Dubios, który kradnie odnalezione kosztowności. Mimo że powieściowy Schliemann uparcie twierdzi, iż wszystkie artefakty, które odnajduje na terenie wykopalisk, należą do bohaterów „Iliady”, badania naukowe dowiodły, że nie mogły one należeć do Priama i jemu współczesnych – były o wiele starsze niż pierwotnie przypuszczano.

Dalsze losy skarbu Priama relacjonuje Albert. Faktycznie, kosztowności padły łupem Rosjan, którzy w 1945 r. (po zdobyciu Berlina) przejęli eksponaty należące do Muzeum Starożytności i wywieźli je do Moskwy, gdzie znajdują się do dziś.

Wątki mitologiczne

Liczne w powieści są odwołania do mitologii greckiej oraz wydarzeń i postaci utrwalonych w „Iliadzie” Homera.

Jabłko niezgody to złote jabłko z napisem „dla najpiękniejszej”,

Zobacz również

 • Skarb Troi - streszczenie

  Jest środek lipca. Pogoda dopisuje. Troje przyjaciół spędza czas w ogrodzie willi, w której mieszkają Albert i jego ojciec. Nagle Magnus czuje ukłucie w ramię. Okazuje się, że leżał na starym widelcu, który musiał należeć do poprzedniego właściciela domu, dziwaka twierdzącego, że potrafi podróżować w c...

  Więcej
 • Skarb Troi - plan wydarzeń

  1. Poszukiwanie skarbów w ogrodzie Alberta. 2. Wiadomość o skarbie króla Troi. 3. Decyzja o podróży w czasie.

  Więcej
 • Skarb Troi - bohaterowie

  Lilly, Albert i Magnus mają po 10 lat. Są przyjaciółmi. Wspólnie spędzają czas, a od czasu odkrycia magicznego tunelu, podróżują w czasie. Są odważni, ciekawi świata, energiczni. Troszczą się o siebie, wspierają w trudnych chwilach.

  Więcej
 • Skarb Troi - czas i miejsce akcji, motywy, prawda i fikcja

  Czas i miejsce akcji Akcja „Skarbu Troi” toczy się równolegle w teraźniejszości (bohaterowie czerpią wiedzę z Internetu) i przeszłości.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 1 =
Oskarro
2020-05-17 12:15:51
Dzięki
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11