Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Radio Wolna Europa - historia i działalność

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Koncepcja powstania Radia Wolna Europa narodziła się w kręgu amerykańskich organizacji pozarządowych w 1949 roku. Radio Wolna Europa zostało powołane jako jedna z rozgłośni Komitetu Wolnej Europy, mającego stanowić – zwłaszcza w okresie zimnej wojny – przeciwwagę dla propagandy i cenzury obowiązujących w krajach Układu Warszawskiego. Radiostacje te (czeska, słowacka, rumuńska, bułgarska, węgierska, albańska i polska) nadawały dla państw znajdujących się w radzieckiej strefie wpływów w ich rodzimym języku.

Do 1957 roku polska sekcja nosiła nazwę „Głos Wolnej Polski”. Jej stałą siedzibą było Monachium, a pierwszym dyrektorem Jan Nowak-Jeziorański, który pełnił te funkcję przez 20 lat. Poza Monachium Wolna Europa miała swoje ośrodki w Paryżu, Londynie i w Nowym Jorku.

Głównym założeniem tego radia było odkłamanie propagandy i zapewnienie Polakom w kraju dostępu do rzetelnej informacji. Emitowano 10-minutowy dziennik 19 razy dziennie, ponadto w programie znajdowały się komentarze do bieżących wydarzeń, audycje kulturalne (np. „Okno na Zachód”) czy literackie („Kwadrans literacki”). Gośćmi Radia Wolna Europa były ważne osobistości polskiej emigracji: generał Władysław Anders, Tomasz Arciszewski,

Polecamy również:

 • Muzyka współczesna - opracowanie

  Muzyka współczesna kontynuuje oczywiście wiele form i gatunków, które ukształtowały się jeszcze w dwudziestoleciu, jak jazz czy blues. Pojawiają się w jej obrębie jednak również formy nowe, powstające gównie z rozmaitych wariacji i przekształceń wcześniejszych konwencji. W latach... Więcej »

 • Film i kino współczesne - charakterystyka i twórcy

  Koniec lat 40. w filmie amerykańskim to kontynuacja nurtu noir (kino czarne), który rozwijał się pod wpływem wielkiej literatury, zwłaszcza dzieł Ernesta Hemingwaya. Kino to opierało się na schemacie kryminalnym i wykorzystywało podstawowe atrybuty tego gatunku: nocny labirynt miasta, światła latarni, broń i... Więcej »

 • Teatr i dramat współczesny - cechy, przykłady, autorzy

  Na początku lat 50. tworzą jeszcze tak wielkie osobowości teatru, jak Eugene O’Neill,  nawiązujący do teatru antycznego czy Bernard Shaw, twórca słynnych komedii („Pigmalion”, „Profesja pani Warren). Więcej »

 • Kontrkultura - definicja, przykłady, znaczenie

  Kontrkultura to zjawisko, w które wpisuje się kontestacja głównego nurtu obowiązującej kultury. Różnorodne nurty kontrkulturowe wynikają zatem ze sprzeciwu wobec ograniczeń narzucanych człowiekowi najczęściej przez kapitalistyczną kulturę Zachodu. Chodzi tu o bunt wobec schematyzmu myślowego,... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =