Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Futuryści – program - strona 2

Ostatnio komentowane
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

zasługą była demokratyzacja sztuki.

Program futurystów był jednak pełen sprzeczności. Obok tendencji prymitywistycznych, kontestacji cywilizacji i techniki, obecne było równocześnie ich uwielbienie, zwłaszcza widoczne w kulcie maszyny i elektryczności u Tytusa Czyżewskiego („Zielone oko, elektryczne wizje”, „Noc – dzień. Mechaniczny instynkt elektryczny”).

Sama realizacja futurystycznego programu przybierała różnorodną funkcję. U Jasieńskiego („But w butonierce”), Czyżewskiego i Młodożeńca („Kreski i futureski”, „Kwadraty”) można odnaleźć negację młodopolskiej uczuciowości i zasadę „wyzwolenie słów” z rygorów logicznych i składniowych. Z kolei postulat „wyzwolenia wyobraźni” najpełniej został zrealizowany w prozie poetyckiej Aleksandra Wata („Ja z jednej strony i Ja z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka”, 1920), gdzie doszła do głosu również nadrealistyczna koncepcja „pisma automatycznego”. Ludyczność i prymitywizm najwyraźniej doszedł do głosu natomiast u Anatola Sterna („Futuryzje”, „Anielski cham”, „Bieg do bieguna”). Wielu spośród polskich futurystów kontynuowało później tę drogę i zwróciło się w stronę tematyki ludowej (np. Czyżewski, Jasieński).

Polecamy również:

 • Awangarda Lubelska – geneza, nazwa, twórcy

  Awangarda Lubelska to nazwa grupy poetów, którzy w latach 30. utworzyli w miarę spójne środowisko artystyczne usytuowane w Lublinie. Nazwa wskazuje na pokrewieństwo z Awangardą Krakowską, przy czym związki te są raczej luźne. Więcej »

 • Awangarda Krakowska – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Awangarda Krakowska była drugą najważniejszą obok Skamandrytów grupą poetycką. Jak sama nazwa wskazuje, formacja utworzyła się w Krakowie, na początku lat 20., a jej głównym prawodawcą był Tadeusz Peiper. W latach I wojny światowej autor „Tędy” przebywał w Hiszpanii, gdzie zetknął się z... Więcej »

 • Żagary – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Żagary były grupą poetycką powstałą w latach 30. na fali tak zwanej II Awangardy. Utworzyło ją wileńskie środowisko literackie w obrębie koła polonistów Uniwersytetu Stefana Batorego. Więcej »

 • Skamander – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Grupa poetycka Skamander była najważniejszą obok Awangardy Krakowskiej formacją artystyczną, która nadała zasadniczy ton poezji polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Wyodrębniła się ona niejako na fali popularności miesięcznika „Pro Arte et Studio” (potem „Pro Arte”) oraz skupiła... Więcej »

 • Kwadryga – geneza, nazwa, cechy, twórcy

  Kwadryga to grupa poetycka założona w Warszawie pod koniec lat 20. Jej nazwa, jak podaje „Słownik terminów literackich”, oznacza „dwukołowy rydwan zaprzężony w cztery konie”. Grupa skupiała się wokół czasopisma „Kwadryga” wydawanego w latach 1927 – 1931. Więcej »

Komentarze (1)
3 + 5 =
Komentarze
--- • 2019-12-02 14:26:08
why?