Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powołanie Komisji Edukacji Narodowej - opracowanie - strona 2

eminencją”, czyli faktycznym inicjatorem i twórcą tej instytucji, był Hugo Kołłątaj. W pierwotnym składzie KEN liczyła 8 osób, senatorów i posłów z Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na pierwszego prezesa powołano biskupa wileńskiego Ignacego Jakuba Massalskiego, który pełnił tę funkcję do 1776 roku. Jego przewodnictwo zapisało jednak się raczej niechlubnie, ponieważ dopuścił się wielu nadużyć finansowych względem szkół litewskich.

Do grona najznamienitszych członków KEN-u należeli: J. K. Czartoryski, J. Chreptowicz, I. Potocki, A. Zamoyski, M. Poniatowski i A. Sułkowski. Najistotniejszą rolę w tworzeniu nowoczesnego szkolnictwa odegrali jednak działacze skupieni wokół H. Kołłątaja: F. Bieliński, J. U. Niemcewicz, F. Oraczewski, A. Gawroński, D. Pilchowski, H. Stroynowski i G. Piramowicz.

Zgodnie z postanowieniami, Komisja miała być zależna jedynie od króla i sejmu, co dawało jej bardzo dużą swobodę działania. Mimo to, początkowo wprowadzanie reform było znacznie utrudnione przez działania opozycji, która hamowała przejmowanie środków finansowych.

Do najważniejszych działań podjętych przez Ken należą z pewnością: reforma Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wileńskiego, gruntowne zmiany w szkolnictwie średnim dotyczące organizacji, zakresu programu nauczania i celów wychowania. We wszystkich szkołach wprowadzono obowiązkowa naukę w języku polskim (w szkołach jezuickich dominowała łacina).

Zobacz również

 • Czasopiśmiennictwo oświecenia - charakterystyka

  W oświeceniu nastąpił gwałtowny rozwój czasopiśmiennictwa, wiązało się to z upowszechnieniem druku, obniżeniem kosztów wydawniczych oraz podniesieniem się poziomu edukacji. Coraz większe grono odbiorców było zainteresowane bieżącymi informacjami.

  Więcej
 • Mecenat Stanisława Augusta Poniatowskiego - opracowanie

  Instytucja mecenatu znana już w starożytności w XVIII wieku miała bardzo duże znacznie w rozwoju nauki i sztuki. W Polsce najpotężniejszym mecenasem był sam król, Stanisław August Poniatowski. Wspierał finansowo ludzi pióra, teatru i sztuki. W jego programie odnowy państwa życie kulturalne stanowiło ważne ogniwo reform.

  Więcej
 • Obiady czwartkowe - definicja, historia, miejsce i czas trwania spotkań

  Obiady czwartkowe to zwyczaj, jaki się przyjął na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak wskazuje nazwa, odbywały się one raz w tygodniu, w każdy czwartek. Gromadziły głównie artystów i działaczy na cotygodniowych rozmowach na tematy polityczne i kulturalne.

  Więcej
 • Teatr oświeceniowy w Polsce - opracowanie

  W epoce oświecenia nastąpił gwałtowny rozwój teatru w Polsce, głównie za sprawą Teatru Narodowego otwartego w 1765 roku. Wcześniej powstał tylko jeden stały teatr – w Białymstoku, ponadto funkcjonowały prywatne teatry królewskie, a także teatrzyki szlacheckie i szkolne.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Nawet 2 !!!!
Amelia Soska • 2020-06-04 11:00:05
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59
/Fajne\
Zuza • 2020-06-04 05:32:20
Nie polecam 0/10
Ktoś • 2020-06-03 12:15:55
Dzięki pomogło bardzo :)
Luna Smift • 2020-06-02 15:17:28