Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powojenna literatura iberoamerykańska - cechy, zjawiska, twórcy - strona 2Kolumbia to natomiast kraj Gabriela Garciii Marqueza, autora wielkiej powieści „Sto lat samotności” stanowiącej paraboliczną historię całej Ameryki Łacinskiej. Pisarz został w 1982 roku odznaczony za to dzieło Literacką Nagrodą Nobla. Dzieje siedmiu pokoleń rodu Buendia naznaczone rodzinną klątwą urzekają pięknem, zmysłowością i połączeniem realizmu oraz magii. Marquez to przedstawiciel tak zwanego realizmu magicznego, w którym ważną rolę odgrywają lokalne wierzenia, sny i przeczucia bohaterów. Inne znane dzieła Marqueza to „Kronika zapowiedzianej śmierci”, „Miłość w czasach zarazy”, „O miłości i innych demonach”.

Jedną z najbardziej znanych osobowości literackich Chile jest natomiast Pablo Neruda, laureat Nobla z 1972 roku. Jego poezja powojenna jest apoteozą Ameryki Południowej, hołdem dla jej mieszkańców i wspaniałej natury. Najsłynniejszy utwór tego typu stanowi „Pieśń powszechna”.  

Naczelny pisarz Peru to natomiast Mario Vargas Llosa, odznaczony Literacką Nagrodą Nobla w 2010 roku. Jego dzieła, w większości posiadające wyraźne odniesienia polityczne są jednocześnie mocno inspirowane autobiografią autora. Ważną role w jego twórczości odgrywa odważnie ukazywana

Zobacz również

Losowe zadania

 • Określ odczyn w każdej z probówek i typ zachodzącej reakcji

  Wykonano doświadczenie zgodnie z poniższym schematem.  Określ odczyn każdego z otrzymanych roztworów. Następnie nazwij procesy zachodzące w tych roztworach. Dla probówek, gdzie zachodzi hydroliza zapisz równanie reakcji w postaci jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zaproponuj metodę wytrącenia jonów manganu(II)

  Korzystając z tablic chemicznych zaproponuj metodę usunięcia jonów Mn2+ z roztworu, w którym znajdują się również kationy Mg2+ oraz Ba2+. Zapisz wzór chemiczny odczynnika który zostanie użyty i uzasadnij swój wybór, następnie zapisz reakcję w formie jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rola osocza krwi

  Osocze jest główny składnikiem krwi. Poza wodą zawiera wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu związków. Wymień trzy funkcje, jakie pełni osocze krwi w organizmie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wektory wirusowe

  Istnieje szereg dróg transmisji chorób wirusowych: pokarmowa, kropelkowa, przez kontakt z krwią, przez kontakt bezpośredni z zakażonym oraz przez wektory czy organizmy innego gatunku będące nosicielami patogenu. Wymień trzy przykłady owadów, które mogą pełnić rolę wektora wirusowego.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Hanza, czyli fenomen w dziejach średniowiecza

  Napisz pokrótce, czym był Związek Hanzeatycki (Hanza)? Wymień przynajmniej trzy polskie miasta należące do tego związku.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41