Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charakterystyka Piętaszka

Kiedy Robinson uratował go przed śmiercią z rąk ludożerców, Piętaszek miał około 20 lat. Pochodził z indiańskiego plemienia Wielki Karaib, miał śniadą skórę, orli nos, oczy koloru czarnego, a włosy długie, proste i również czarne: „Od pierwszego wejrzenia budził sympatię i zaufanie”. A że całe zdarzenie miało miejsce w piątek, Robinson nazwał swojego nowego towarzysza Piętaszkiem.

Piętaszek jest charakteryzowany głównie przez pryzmat spojrzenia Robinsona. Dla białego człowieka to niecywilizowany dzikus. Na początku wydaje się, że mężczyźni nie mają ze sobą nic wspólnego, dzieli ich wiek, rasa, religia, obyczaje i język. Z czasem jednak te bariery zanikają lub tracą na znaczeniu.

W porównaniu z Robinsonem, wychowany w dżungli Piętaszek znacznie lepiej radzi sobie z codziennymi pracami. Robinson nawet po kilku latach pobytu na wyspie nie miał takiej biegłości w przyrządzaniu posiłków, oprawianiu zwierząt czy polowaniu. Piętaszek znał wiele tajników przyrody i żył w z nią harmonii. Nie znał natomiast takich wynalazków cywilizacji jak sztućce czy odzież:

(…) poruszał się sztywno i niezręcznie. Chodził na śmiesznie rozstawionych nogach. Nietrudno było zauważyć, że swędzi go całe ciało,

Zobacz również

  • Charakterystyka Robinsona Cruzoe

    Robinson Cruzoe urodził się w 1832 roku w Yorku. Był trzecim synem angielskiego kupca. Jego starsi bracia zostaku marynarzami i obaj zginęli na morzu. Mimo to Robinson marzył o dalekich morskich podróżach. Pragnął poznawać inne krainy, był bardzo ciekawy świata. Jego decyzja o opuszczeniu domu świadczy o uporze, odwadze, ale i na...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28