Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Władysław Szpilman, Pianista – bohaterowie

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Główną postacią Pianisty jest sam autor, wcielający się w rolę narratora i bohatera powieści – tym samym zyskuje ona charakter autobiograficzny. Władysław Szpilman jest znanym i cenionym muzykiem, kompozytorem, pianistą, pochodzącym z rodziny żydowskiej. Współpracuje z Polskim Radiem, gdzie często koncertuje. W czasie niemieckiej okupacji jego rodzina zostaje pozbawiona całego majątku oraz umieszczona w warszawskim getcie dla Żydów. Później jego bliscy zostają przewiezieni do obozów śmierci, gdzie giną bez wyjątku. On jedyny ze wszystkich Szpilmanów przetrwał dzięki pomocy znajomego policjanta, a następnie tajnej organizacji żydowskiej i polskich przyjaciół. Przez wszystkie lata II wojny światowej Szpilman toczy jednak nieustanną walkę o przetrwanie.

We wspomnieniach autora pojawiają się członkowie jego rodziny – matka, ojciec oraz rodzeństwo, kilkoro przyjaciół – Dorota, Joanna Godlewska, Jurek, Lednicki oraz liczni Niemcy. Jeden z nich szczególnie zapisał się w pamięci artysty, darując mu życie podczas bezpośredniego spotkania – kapitan Wilm Hosenfeld. Prócz nich, Szpilman wspomina swoich współpracowników, muzyków, konspiratorów, żydowskich policjantów czy zupełnie przypadkowe osoby, jednorazowo spotkane na ulicy.


Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 2 =