Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza) - strona 2

Ostatnio komentowane
Mieczysław to nie 16 letni chłopiec -"Miał lat szesnaście(...) ,kiedy cera jego zaczę...
Paweł • 2020-02-20 22:06:27
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Boga

Dante w czasie całej swojej wędrówki ulega silnym emocjom. Poruszają i przerażają go cierpienia grzeszników w piekle, zadziwia udręka w Czyśćcu, jednak dopiero widok Bożego oblicza doprowadza go do stanu ekstazy. Poeta uznaje momentalnie, że to Jego miłość jest największą siłą rządzącą światem, to od niej wszystko zależy.

Motyw nauczyciela/ mistrza

Wergiliusz jest pierwszym przewodnikiem Dantego, a zarazem jego mistrzem. Poeta ufa mu, nie boi się wyruszyć z nim w daleką podróż. Darzy go szacunkiem i podziwem. Trudna podróż staje się jaśniejsza i bezpieczniejsza pod jego opieką. Wergiliusz wyjaśnia również Dantemu niejasne dla niego zdarzenia i widoki.

Motyw podróży/ drogi

Wędrówka Dantego i jego kolejnych przewodników przez Piekło, Czyściec i Niebo stała się jedną z najsłynniejszych w całej literaturze.

Podróż Dantego ma kilka wymiarów: ma pomóc mu w odnalezieniu zagubionej wiary, a także sensu życia, pełni także funkcję poznawczą – zapoznania poety z tajemnicami wiary chrześcijańskiej. Pod wpływem zobaczonych obrazów, cierpień grzeszników i szczęścia zbawionych, poeta przechodzi wewnętrzną przemianę. Jego emocje zostają poruszone, a umysł pojmuje najważniejsze w chrześcijaństwie

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok

  „Boska komedia” Dantego powstawała od roku 1307 do 1321. Było to więc w epoce średniowiecza, którego koniec datuje się zazwyczaj na drugą połowę XV stulecia (1453 lub 1492). Jednakże w dziele włoskiego poety pojawiają się nie tylko motywy charakterystyczne dla wieków średnich, ale... Więcej »

 • Opis piekła w Boskiej komedii

  Piekło w „Boskiej komedii” ma budowę olbrzymiego odwróconego stożka podzielonego na 9 kręgów. Kolejne z nich schodzą w dół, aż do samego Lucyfera. W każdym znajdują się innego rodzaju grzesznicy, których przewinienia mają różną skalę. Piekło powstało właśnie przez... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =