Ikar - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja) - strona 2

nie przeżył swojego pobytu na Szucha).

Ponadto zarówno na obrazie Breughla, jak i w opowiadaniu Iwaszkiewicza otoczenie nie dostrzega rozgrywającej się obok tragedii. Nikt nie reaguje na nieszczęście młodzieńca, wszyscy są bowiem przejęci swoimi własnymi sprawami. Śmierć Ikara zostaje zatem zinterpretowana jako wydarzenie przypadkowe i pozbawione sensu.

Opowiadanie ma wydźwięk pesymistyczny, pokazuje ludzką bezsilność w starciu z historią i losem. Świat pozostaje obojętny na niewinne cierpienie, a los niejako drwi ze szlachetnych marzeń Ikarów. Ich tragedię utrwala jedynie sztuka, której rolą jest wzbudzenie refleksji odbiorcy nad otaczającą go rzeczywistością i uwrażliwienie na innych.

Polecamy również:

 • Panny z Wilka – streszczenie i plan wydarzeń

  Wydarzenia rozgrywają się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Głównym bohaterem opowiadania jest Wiktor Ruben, zarządca folwarku Stokroć, który z powodu zmęczenia i kłopotów ze zdrowiem postanawia odbyć podróż sentymentalną do okolic, z którymi wiążą się jego wspomnienia z... Więcej »

 • Brzezina – streszczenie i plan wydarzeń

  Opowiadanie rozpoczyna się przyjazdem młodego, chorego na gruźlicę Stanisława do małej leśniczówki brata. Mężczyzna, który wcześniej leczył się w Davos, ma świadomość nieuchronności zbliżającej się śmierci. Więcej »

 • Jarosław Iwaszkiewicz, Matka Joanna od aniołów – streszczenie

  Utwór rozpoczyna się w momencie gdy bohater Józef Suryn przybywa do Ludynia. Prowincjał jezuitów wysłał go tam by wypędził złego ducha z ciała jednej z urszulanek, matki przełożonej Joanny. Suryn zamierza wypędzić demona za pomocą odpowiedniej modlitwy. Po drodze zatrzymuje się w karczmie, w... Więcej »

 • Jarosław Iwaszkiewicz, Dzienniki – opracowanie

  Dzienniki Jarosława Iwaszkiewicza ukazały się w trzech tomach. Obejmują zapiski pisarza z lat 1911-1980. Stanowią dokument pozwalający na dogłębne poznanie twórcy w różnych aspektach jego życia. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
dsasadsda
• 2022-05-16 16:49:01
...
• 2022-05-16 16:13:57
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
A do zoo zł do do xxxl
• 2022-05-16 15:49:19
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11