z dzieciństwa, miasta, które ma własną trudną przeszłość, ale żywo zwraca się ku przyszłości.
Niektóre epizody rozgrywają się na cmentarzu w Brętowie, gdzie został pochowany Piotr, inne w Manheim, gdzie mieszka dorosła już Elka.
„Weiser Dawidek” - problematyka
Układ zdarzeń w powieści nie jest chronologiczny. Oś konstrukcyjną stanowi przesłuchanie, zmierzające do wyjaśnienia tajemnicy zniknięcia Weisera. Wspomnienie o tamtym wydarzeniu ewokuje kolejne skojarzenia, za którymi podąża myśl narratora.
W powieści Huellego panuje apokaliptyczny nastrój, dominujący, ogólny, nieokreślony lęk. Dziwne zjawiska zapowiadają coś złowieszczego. Ktoś widzi kometę, zdechłe ryby zalegają na całej plaży, lato jest wyjątkowo upalne, a niebo niepokojąco bezchmurne. Do tego nagle rozdzwaniają się przycmentarne dzwony, poruszone ręką wariata.
„Weiser Dawidek” to powieść o dorastaniu, inicjacji w dorosłość, o przejściu przez śmierć. Inicjacja ma charakter erotyczny. Podglądając Elkę leżącą na pasie startowym, chłopcy odkrywają kobiecą nagość. Czerwony kolor sukienki może symbolizować namiętność, zmysłowość. Uniesienie Elki wywołane podmuchem sugeruje erotyczny charakter doznania.
Inicjacja w dorosłość polega