Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Gloria victis - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu) - strona 6

Ostatnio komentowane
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

sławiąc pamięć o nim.

Motyw patriotyzmu

Nowela przedstawia Romualda Traugutta jako człowieka „świętego”, „męczennika”:

(…) wodzem ich był człowiek świętego imienia, które brzmiało: Romuald Traugutt (…) albowiem według przykazania Pana opuścił on żonę i dzieci, dostatki i spokój i wszystko, co pieści, wszystko, co raduje i jest życia ponętą (…) a wziąwszy na ramiona krzyż narodu swego poszedł za idącym ziemią tą słupem ognistym i w nim zgorzał (…).

Po śmierci Traugutt stał się bohaterem narodowym. U Orzeszkowej opisany został jako rozważny wódz, który umiał pociągnąć za sobą rzesze ludzi. Był dobrym mówcą i taktykiem, miał posłuch wśród swoich żołnierzy. Potrafił wlać w serca powstańców otuchę. Mimo ewidentnej przewagi wroga, potrafił zagrzać ich do walki: „On serca ich w ręku trzymał i potrafił podbijać w górę”.

Polecamy również:

  • Gloria victis - plan wydarzeń

    1. Wiatr dociera na Polesie Litewskie, do lasu w okolicach Kanału Królewskiego 2. Wiatr zauważa na leśnej polanie bezimienną mogiłę z małym krzyżykiem 3. Drzewa podejmują smutną opowieść o batalionie powstańców, który stacjonował na polanie przed pięćdziesięcioma laty Więcej »

  • Gloria victis - bohaterowie

    Marian Tarłowski - Maryś - młody chłopak, około dwudziestoletni, drobnej budowy ciała: (…) był wątły, drobny, na twarzy różowy i biały, a oczy miał jak u dziewczyny, łagodne, nieśmiałe, czyste i tak błękitne, jak te niezapominajki (…). Więcej »

  • Gloria victis - problematyka

    „Gloria victis” to nowela Elizy Orzeszkowej, która wchodzi w skład tomu zatytułowanego w ten sam sposób. Na początku nazywać miał się on „1863”, co dobitnie sugeruje tematykę związaną z powstaniem styczniowym. Sama autorka napisanie tego dzieła uważała niemalże za swój... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =