Tadeusz Borowski Opowiadania - streszczenie ogólne cyklu - strona 11

więźniowie obozów koncentracyjnych mieszczących się na Wschodzie. Rozsadzono ich po niewielkich lagerkach rozrzuconych na dużej przestrzeni.

Tadek i jego towarzysz Romek (dywersant spod Radomia) pracowali przy kopaniu rowów. Byli członkami większej ekipy, która zajmowała się układaniem torów kolejowych oraz rozkładaniem rur (robiący to Norwegowie „solidarnie wymarli po pierwszych dziesięciu kilometrach”). Kopanie rowów było zajęciem znacznie lepszym niż noszenie pokładów i szyn, przy których pracowali „powstańcy”.

Prace pochłaniały wiele ofiar – noszowi dostali nawet po pół bochenka chleba i kostce margaryny za szybkie radzenie sobie z trupami.

Tadek stwierdził, że pójdzie po buraki (tego dnia była akurat jego kolej). Romek ostrzegł go, by uważał na kapo. Zmierzając na pole, narrator spotkał kilku uczestników powstania warszawskiego. Poprosili go, by im także przyniósł chociaż jedno warzywo. Tadek odrzekł, że buraki szkodzą na żołądek. Później zaznaczył jeszcze, że sami powinni się „ochędożyć” i zacząć szukać możliwych sposobów na zdobywanie jedzenia (Tadek np. plótł miotły z witek brzozowych).

W końcu narrator dotarł na pole i udało mu się wyrwać dwa dorodne buraki. Wracając do Romka,

Polecamy również:

 • Opowiadania - opracowanie ogólne cyklu (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

  Na kartach swoich opowiadań Tadeusz Borowski kilkukrotnie wspomina o konieczności przedstawienia tym, którzy nie byli z nimi zapoznani, realiów życia w obozie koncentracyjnym (np. „U nas w Auschwitzu”), okrucieństwa towarzyszącego tym miejscom, stopniowej dehumanizacji osadzonych i... Więcej »

 • Pożegnanie z Marią - streszczenie

  Jest noc. Maria i narrator (Tadeusz) siedzą w pokoju. Za oknem widać spalony dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Nieopodal stoi latarnia uliczna oraz bezlistne drzewo, które mijają wagony zmierzające na front. W pomieszczeniu ma miejsce gra świateł. Maria zauważyła, że „nie ma granicy między... Więcej »

 • U nas w Auschwitzu - streszczenie

  Narrator Tadek wraz z kilkunastoma innymi więźniami został wybrany do uczestnictwa w kursach sanitarnych. Ich zadaniem będzie – dzięki medycznej wiedzy, którą zdobędą –  zmniejszanie śmiertelności i pomaganie kolegom (mężczyzn w Birkenau było ok. 20 000). W czasie wyprawy do Oświęcimia... Więcej »

 • Proszę państwa do gazu - streszczenie

  Cały obóz chodził nago, chociaż wszyscy otrzymali już z powrotem swoje ubrania, które poddano procesowi odwszenia. Panował nieznośny upał. Obóz był szczelnie zamknięty, a komanda przestały pracować. Ludzie leżakowali wszędzie, gdzie tylko się dało, szczególnie uważnie poszukując każdego... Więcej »

 • Dzień na Harmenzach - streszczenie

  Tadek, siedząc w cieniu kasztanowców, dokręcał złączenia wąskotorowej kolejki. Obok niego stali Grecy, ale unikali cienia. Słońce padało na ich wychudzone ciała. Pojawiła się pani Haneczka, która serdecznie przywitała się z Tadkiem. Chciała przynieść mu coś do jedzenia, ale ten odrzekł, że... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13