Odyseja - streszczenie - strona 2

Telemacha. Postanawiają pozbyć się chłopca, gdy tylko ten powróci do domu.

Zeus, poruszony prośbą Ateny wysyła Hermesa do nimfy Kallipso. Boginka (zakochana w Odysie) więzi go na wyspie Ogigia. Kallipso jest zrozpaczona wieściami przyniesionymi przez Hermesa, ale musi się poddać rozkazowi Zeusa. Odyseusz – powiadomiony o możliwości opuszczenia wyspy – nie potrafi ukryć swej radości. Buduje tratwę i wyrusza w morze, gdzie zostaje dostrzeżony przez Posejdona. Morski bóg, pamiętając o obiecanej Polifemowi zemście, wznieca sztorm. W trakcie burzy żeglarz traci swą tratwę. Ostatkiem sił dopływa na nieznany brzeg.

Rozbitek zostaje odnaleziony przez grupę dziewcząt z królewną Nauzykaą na czele. Odys prosi kobiety o pomoc. Te przynoszą mu posiłek i odzienie, a Atena dodatkowo wzmacnia siły rozbitka. Nauzykaa prowadzi tajemniczego gościa na dwór ojca – króla krainy Feaków, Alkinoosa. Odys zostaje przyjęty z najwyższymi honorami. Zachęcony przez króla, bierze udział w igrzyskach. Jego siła, zręczność (i uroda) budzą powszechny zachwyt. Przybysz wyjawia swe imię. Na prośbę swych gospodarzy zdaje szeroką relację ze swoich dotychczasowych przygód.

Fantastyczna opowieść Odysa rozpoczyna się od

Polecamy również:

 • Odyseja - plan wydarzeń

  1. Trudna sytuacja rodziny Odyseusza.2. Zebranie starszyzny i odmowa pomocy Telemachowi.3. Perswazje Ateny i wyprawa chłopca w poszukiwaniu ojca.4. Opuszczenie wyspy nimfy Kallipso przez Odysa.5. Burza i rozbicie się statku. Więcej »

 • Geneza „Odysei”

  „Odyseja” – podobnie jak „Iliada” – była pierwotnie przekazywana ustnie. Treść utworu jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń opisanych w „Iliadzie”. Powstanie utworu szacuje się na połowę VIII w. p.n.e. Sam tekst został spisany prawdopodobnie pod koniec VI w. p.n.e. Więcej »

 • Czas i miejsce akcji „Odysei”

  Akcja utworu rozgrywa się w czasach starożytnych (mitycznych). Sama tułaczka Odyseusz obejmuje ok. 10 lat – od momentu zakończenia wojny trojańskiej do powrotu i walki z zalotnikami żony. Część opisywanych w eposie wydarzeń rozgrywa się na Itace (pałac Odysa, chata Eumajosa, wybrzeża wyspy) i na ziemi... Więcej »

 • Odyseja - interpretacja

  „Odyseja” to wielka, epicka opowieść o wieloletniej wędrówce króla Itaki i bohatera spod Troi – Odyseusza. Po zakończeniu wojny trojańskiej (ważny epizod wojenny zostaje szczegółowo opisany w „Iliadzie” Homera) dzielny władca gromadzi swych towarzyszy i wypływa na... Więcej »

 • Odyseja - bohaterowie
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Popieram pana d
Mesjasz • 2021-11-28 16:27:18
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
.
jennie • 2021-11-28 10:53:19
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
prosze
lo • 2021-11-27 10:35:19