Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Emil Zola, Nana - streszczenie

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akcja powieści rozpoczyna się w Paryżu, gdzie w teatrze o nazwie Variétés ma odbyć się sztuka pt. Jasnowłosa Wenus. W głównej roli została osadzona zdolna, acz nikomu nieznana aktora Nana. Okazuje się, że kobieta nie ma talentu teatralnego, nie umie śpiewać ale zyskuje sympatię publiczności swoim wdziękiem. Szczególnie mężczyzn, gdyż w jednym z aktów aktorka występuje zupełnie nago. 

Przedstawienie okazało się sukcesem i nieznana artystka zaczyna obracać się w paryskich kręgach salonowych oraz sama wydaje przyjęcia. Jeden z adoratorów Nany kupuje jej willę. Chętnych kochanków jest bardzo wielu, a Nana spotyka się z każdym z nich zdradzając pozostałych. Są to zarówno wysoko postawieni mężczyźni (np. hrabia Muffat), jak i mniej reprezentatywni mieszkańcy Paryża. 

Na jakiś czas wiąże się z kolegą po fachu – aktorem Fontanem, ale ten nie traktuje kobiety najlepiej. Pobita ląduje ostatecznie na ulicy. Hrabia zapewnia jej rolę w kolejnym przedstawieniu pt. Mała diuszessa. Spektakl ten jednak okazał się klapą i Nana postanowiła zakończyć karierę sceniczną. 

Hrabia Muffat przygarnia ją do swojego pałacu i dobrze traktuje. Oczekuje jednak w zamian wierności, której Nana nie potrafi dotrzymać.

Polecamy również:

  • Emil Zola, Nana - opracowanie

    Powieść Emila Zoli osadzona jest w realiach drugiej połowy XIX wieku we Francji. Bardzo wyraziste jest zakończenie książki, ponieważ ostatnie momenty przypadają dokładnie na rok 1870, gdy Francja decyduje się na wojnę z Prusami.  Więcej »

  • Emil Zola, Nana - problematyka

    Emil Zola jest przedstawicielem naturalizmu, którego zasadniczym i założeniami było ukazywanie rzeczywistości w subiektywny sposób i przedstawienie ludzkiej natury jako uwarunkowanej pochodzeniem i warunkami społecznymi. Więcej »

  • Emil Zola, Nana - bohaterowie

    Główną bohaterką powieści jest młoda dziewczyna próbująca swoich sił w aktorstwie, ale pochodząca z biednej rodziny alkoholików. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =