Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Emil Zola, Nana - streszczenie

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akcja powieści rozpoczyna się w Paryżu, gdzie w teatrze o nazwie Variétés ma odbyć się sztuka pt. Jasnowłosa Wenus. W głównej roli została osadzona zdolna, acz nikomu nieznana aktora Nana. Okazuje się, że kobieta nie ma talentu teatralnego, nie umie śpiewać ale zyskuje sympatię publiczności swoim wdziękiem. Szczególnie mężczyzn, gdyż w jednym z aktów aktorka występuje zupełnie nago. 

Przedstawienie okazało się sukcesem i nieznana artystka zaczyna obracać się w paryskich kręgach salonowych oraz sama wydaje przyjęcia. Jeden z adoratorów Nany kupuje jej willę. Chętnych kochanków jest bardzo wielu, a Nana spotyka się z każdym z nich zdradzając pozostałych. Są to zarówno wysoko postawieni mężczyźni (np. hrabia Muffat), jak i mniej reprezentatywni mieszkańcy Paryża. 

Na jakiś czas wiąże się z kolegą po fachu – aktorem Fontanem, ale ten nie traktuje kobiety najlepiej. Pobita ląduje ostatecznie na ulicy. Hrabia zapewnia jej rolę w kolejnym przedstawieniu pt. Mała diuszessa. Spektakl ten jednak okazał się klapą i Nana postanowiła zakończyć karierę sceniczną. 

Hrabia Muffat przygarnia ją do swojego pałacu i dobrze traktuje. Oczekuje jednak w zamian wierności, której Nana nie potrafi dotrzymać.

Polecamy również:

  • Emil Zola, Nana - opracowanie

    Powieść Emila Zoli osadzona jest w realiach drugiej połowy XIX wieku we Francji. Bardzo wyraziste jest zakończenie książki, ponieważ ostatnie momenty przypadają dokładnie na rok 1870, gdy Francja decyduje się na wojnę z Prusami.  Więcej »

  • Emil Zola, Nana - problematyka

    Emil Zola jest przedstawicielem naturalizmu, którego zasadniczym i założeniami było ukazywanie rzeczywistości w subiektywny sposób i przedstawienie ludzkiej natury jako uwarunkowanej pochodzeniem i warunkami społecznymi. Więcej »

  • Emil Zola, Nana - bohaterowie

    Główną bohaterką powieści jest młoda dziewczyna próbująca swoich sił w aktorstwie, ale pochodząca z biednej rodziny alkoholików. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');