Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Emil Zola, Nana - streszczenie

Ostatnio komentowane
Martyna to berbeluch
Marcel • 2019-11-18 17:22:12
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akcja powieści rozpoczyna się w Paryżu, gdzie w teatrze o nazwie Variétés ma odbyć się sztuka pt. Jasnowłosa Wenus. W głównej roli została osadzona zdolna, acz nikomu nieznana aktora Nana. Okazuje się, że kobieta nie ma talentu teatralnego, nie umie śpiewać ale zyskuje sympatię publiczności swoim wdziękiem. Szczególnie mężczyzn, gdyż w jednym z aktów aktorka występuje zupełnie nago. 

Przedstawienie okazało się sukcesem i nieznana artystka zaczyna obracać się w paryskich kręgach salonowych oraz sama wydaje przyjęcia. Jeden z adoratorów Nany kupuje jej willę. Chętnych kochanków jest bardzo wielu, a Nana spotyka się z każdym z nich zdradzając pozostałych. Są to zarówno wysoko postawieni mężczyźni (np. hrabia Muffat), jak i mniej reprezentatywni mieszkańcy Paryża. 

Na jakiś czas wiąże się z kolegą po fachu – aktorem Fontanem, ale ten nie traktuje kobiety najlepiej. Pobita ląduje ostatecznie na ulicy. Hrabia zapewnia jej rolę w kolejnym przedstawieniu pt. Mała diuszessa. Spektakl ten jednak okazał się klapą i Nana postanowiła zakończyć karierę sceniczną. 

Hrabia Muffat przygarnia ją do swojego pałacu i dobrze traktuje. Oczekuje jednak w zamian wierności, której Nana nie potrafi dotrzymać.

Polecamy również:

  • Emil Zola, Nana - opracowanie

    Powieść Emila Zoli osadzona jest w realiach drugiej połowy XIX wieku we Francji. Bardzo wyraziste jest zakończenie książki, ponieważ ostatnie momenty przypadają dokładnie na rok 1870, gdy Francja decyduje się na wojnę z Prusami.  Więcej »

  • Emil Zola, Nana - problematyka

    Emil Zola jest przedstawicielem naturalizmu, którego zasadniczym i założeniami było ukazywanie rzeczywistości w subiektywny sposób i przedstawienie ludzkiej natury jako uwarunkowanej pochodzeniem i warunkami społecznymi. Więcej »

  • Emil Zola, Nana - bohaterowie

    Główną bohaterką powieści jest młoda dziewczyna próbująca swoich sił w aktorstwie, ale pochodząca z biednej rodziny alkoholików. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =