Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Lilije - interpretacja i analiza ballady Adama Mickiewicza - strona 2

o takiej formule, ponieważ kobieta łączy wykonywaną czynność z rytualnym śpiewem:

Rośnij kwiecie wysoko,
Jak pan leży głęboko.

Mamy tu do czynienia z nakreśleniem istotnej w tekście opozycji pomiędzy wnętrzem (podziemiem, gdzie znajduje się ciało) a zewnętrzem (powierzchnią, na której rosną lilie). Innymi słowy, im bardziej będzie widoczne piękno kwiatów, tym bardziej będzie ukryta zbrodnia. Pozory są tu zupełna odwrotnością sytuacji rzeczywistej.

Nastrój grozy

Nastrój ballady jest budowany za pomocą fabuły opowiadającej o zbrodni, ale również za pomocą elementów pejzażu. Dominują tu elementy czasoprzestrzeni takie jak noc, ciemny las, odgłosy puszczyków i wiatru. W tym otoczeniu pani nieustannie doznaje złudzenia, że widzi swojego zmarłego męża, słyszy jego nawoływania i ma problemy ze snem. Makabryczna otoczka akcji zostaje potraktowana jak najbardziej serio. Czyny pani stanowią uzewnętrznienie demonicznego zła i wzbudzają w odbiorcy sprzeciw.

„Nie masz winy bez kary”

Istotą przesłania ballady jest jej sens moralistyczny. Pustelnik udzielając rady pani, wypowiada znamienne słowa: „Nie masz winy, bez kary”. Wyraża on zatem przekonanie, które jest naczelną myślą całego utworu.

Zobacz również

 • Lilije - streszczenie

  Kobieta śpiewa piosenkę-zaklęcie, by lilije rosły wysoko. Zakrwawiona morderczyni własnego męża biegnie do chaty pustelnika, by wyznać mu swoją winę.

  Więcej
 • Lilije - plan wydarzeń i bohaterowie

  1. Zabójstwo męża przez Panią2. Wizyta Pani u pustelnika3. Wyjawienie pustelnikowi motywów zabójstwa – lęk przed wyjściem na jaw zdrady4. Powrót Pani do domu

  Więcej
 • Lilie - treść ballady

  Zbrodnia to niesłychana:Pani zabija pana.Zabiwszy, grzebie w gaju,Na łączce przy ruczaju.Grób liliją zasiewa,Zasiewając, tak śpiewa:»Rośnij, kwiecie, wysoko,Jak pan leży głęboko;Jak pan leży głęboko,Tak ty rośnij wysoko«.  Potem cała skrwawiona,Męża zbójczyni żona,Bieży przez łąki, przez ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
XD WOGULE
Agata • 2020-05-28 13:53:39
proste
Kuba • 2020-05-28 09:59:41
OMG
Matriks • 2020-05-28 08:44:21
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25