Król Edyp - streszczenie - strona 3

podrzutkiem, udał się do Delf, gdzie usłyszał, że zabije ojca i ożeni się z matką. Chcąc tego uniknąć, oddala się od Polibosa i Merobe. W czasie wędrówki zabija ludzi, którzy go zaatakowali.

Chór i Jokasta próbują wzbudzić w Edypie nadzieję, że wszystko się wyjaśni

Tymczasem zjawia się Posłaniec z Koryntu. Polibos umarł i władzę po nim miał przejąć pełen obaw Edyp. Posłaniec jednak uznaje jego lęki za bezzasadne, wiedząc że był dzieckiem adoptowanym, bo on sam znalazł go kiedyś w górach i zaniósł do pałacu władcy.

Chór bierze pod uwagę możliwość boskiego pochodzenia Edypa.

Sługa, który dołącza do Jokasty, Edypa i Posłańca, potwierdza najgorsze przypuszczenia. Dziecko, które miał zabić, oddał pastuchowi w górach.

Chór śpiewa pieśń o życiu. Przypomina zasługi Edypa, a potem ubolewa nad jego nieszczęściem i złem, którego się dopuścił.

Posłaniec domowy donosi o samobójstwie Jokasty. Zrozpaczony Edyp wykłuwa sobie oczy sprzączkami z ubrania kobiety. Chce opuścić miasto, jednak Kreon powstrzymuje go przed tym, bo uważa, że zdecydować o dalszym postępowaniu powinna wyrocznia. Edyp spotyka się z córkami i prosi Kreona o opiekę nad nimi.

Chór ubolewa nad losem Edypa.

Polecamy również:

 • Król Edyp - plan wydarzeń

  1. Nieszczęścia spadające na Teby i rozmowa Edypa z Kapłanem.2. Przybycie Kreona, który od wyroczni dowiedział się o zbrodniarzu przebywającym w mieście.3. Prośba chóru o pomoc bogów.4. Apel Edypa do mieszkańców miasta. Więcej »

 • Król Edyp - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji)

  „Król Edyp” powstał między 430 a 425 r. p. n. e. Sofokles oparł swoją tragedię na micie rodu Labdakidów. Motywem przewodnim opowieści była klątwa ciążąca na tebańskim klanie, która stała się przyczyną nieszczęść Edypa i jego dzieci. Więcej »

 • Król Edyp - interpretacja

  „Król Edyp” jest tragedią antyczną, której główny bohater musi stawić czoła swojemu losowi. Głównym problemem utworu wydaje się koncepcja przeznaczenia i jego roli w życiu każdego człowieka. Antyczne fatum determinuje dzieje Edypa i sprawia, że pomimo iż bohater czyni... Więcej »

 • Król Edyp - bohaterowie
 • Król Edyp - motywy

  Władza w „Królu Edypie” jest związana z odpowiedzialnością, dlatego Edyp czuje się zobowiązany odnaleźć mordercę Lajosa, aby uwolnić miasto od gniewu bogów. Wcześniej Lajos i Jokasta, aby uniknąć przeznaczenia (tym samym jako władcy nie narażać Teb na nieszczęścia) zdecydowali się... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
proste dodawanie
Jan • 2021-11-29 11:45:35
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42