Kamień z katedry - opracowanie, treść, język, styl, inspiracje, źródła

„Barbarzyńca w ogrodzie”

W 1962 r. nakładem warszawskiego Czytelnika ukazał się zbiór esejów Zbigniewa Herberta „Barbarzyńca w ogrodzie”. Złożyło się nań 10 szkiców będących pokłosiem podróży po Europie (Francja, Włochy, Anglia), jaką autor odbył na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Tematem kolejnych tekstów jest kultura śródziemnomorska od czasów pradawnych do renesansu. Do zbioru włączono także dwa szkice historyczne – „O albigensach, inkwizytorach i trubadurach” oraz „Obronę templariuszy”.

„Sądziłem – napisał Herbert we wstępie –  że należy przekazać pewien zasób wiadomości o odległych cywilizacjach, a że nie jestem fachowcem, ale amatorem, zrezygnowałem ze wszystkich uroków erudycji: bibliografii, przypisów, indeksów. Zamierzałem bowiem napisać książkę do czytania, a nie do naukowych studiów.”

Szkic „Kamień z katedry” poświęcony jest architekturze francuskiego gotyku. Autor jednak nie koncentruje się na walorach artystycznych świątyń z epoki, ale kieruje swoją uwagę ku okolicznościom towarzyszącym ich powstawaniu.

Treść

Tekst otwierają wspomnienia autora zawiązane z wizytą w Paryżu, przede wszystkim wrażenia będące efektem obcowania z monumentalnymi świątyniami, które

Polecamy również:

 • Zbigniew Herbert, Wilk i owieczka – analiza i interpretacja

  Utwór Zbigniewa Herberta został napisany w formie parodii licznych bajek autorstwa La Fontaine’a, Ezopa, Krasickiego i innych bajkopisarzy tworzących opowieści z uniwersalnym morałem, posługując się bohaterami zwierzęcymi. Więcej »

 • Zbigniew Herbert, Hamlet na granicy milczenia – streszczenie

  Hamlet Williama Szekspira był jedną z najważniejszych lektur młodzieńczych Zbigniewa Herberta. Poeta zwraca przede wszystkim uwagę na powszechną trudność w zrozumieniu postaci głównego bohatera dramatu. Więcej »

 • Herbert jako klasyk i poeta kultury

  Charakterystyczną cechą poezji Zbigniewa Herberta są częste odwołania do motywów mitologicznych i liczne nawiązania do kultury, także tej współczesnej. Poeta posługuje się znanymi symbolami, postaciami, motywami, by wywołać u odbiorcy pewne skojarzenia, odwołać się do utartych schematów i... Więcej »

 • Dedal i Ikar - interpretacja i analiza wiersza

  „Dedal i Ikar” wraz z jedenastoma innymi wierszami Herberta po raz pierwszy pojawił się w 1954 roku w antologii „Każdej chwili wybierać muszę. Almanach literacki”  wydanej przez PAX. Utwór wszedł również w skład debiutanckiego tomu poety „Struna światła”... Więcej »

 • Ze szczytu schodów - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Ze szczytu schodów” powstał jeszcze w latach 50., ale ze względu na ostrą cenzurę mógł ukazać się dopiero w 1983 r. w zbiorze „Raport z oblężonego miasta i inne wiersze”. Utwór zawiera obraz hierarchicznego podziału społeczeństwa na tych „na szczycie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01