„Barbarzyńca w ogrodzie”
W 1962 r. nakładem warszawskiego Czytelnika ukazał się zbiór esejów Zbigniewa Herberta „Barbarzyńca w ogrodzie”. Złożyło się nań 10 szkiców będących pokłosiem podróży po Europie (Francja, Włochy, Anglia), jaką autor odbył na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Tematem kolejnych tekstów jest kultura śródziemnomorska od czasów pradawnych do renesansu. Do zbioru włączono także dwa szkice historyczne – „O albigensach, inkwizytorach i trubadurach” oraz „Obronę templariuszy”.
„Sądziłem – napisał Herbert we wstępie – że należy przekazać pewien zasób wiadomości o odległych cywilizacjach, a że nie jestem fachowcem, ale amatorem, zrezygnowałem ze wszystkich uroków erudycji: bibliografii, przypisów, indeksów. Zamierzałem bowiem napisać książkę do czytania, a nie do naukowych studiów.”
Szkic „Kamień z katedry” poświęcony jest architekturze francuskiego gotyku. Autor jednak nie koncentruje się na walorach artystycznych świątyń z epoki, ale kieruje swoją uwagę ku okolicznościom towarzyszącym ich powstawaniu.
Treść
Tekst otwierają wspomnienia autora zawiązane z wizytą w Paryżu, przede wszystkim wrażenia będące efektem obcowania z monumentalnymi świątyniami, które