Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kamień z katedry - opracowanie, treść, język, styl, inspiracje, źródła

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Barbarzyńca w ogrodzie”

W 1962 r. nakładem warszawskiego Czytelnika ukazał się zbiór esejów Zbigniewa Herberta „Barbarzyńca w ogrodzie”. Złożyło się nań 10 szkiców będących pokłosiem podróży po Europie (Francja, Włochy, Anglia), jaką autor odbył na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Tematem kolejnych tekstów jest kultura śródziemnomorska od czasów pradawnych do renesansu. Do zbioru włączono także dwa szkice historyczne – „O albigensach, inkwizytorach i trubadurach” oraz „Obronę templariuszy”.

„Sądziłem – napisał Herbert we wstępie –  że należy przekazać pewien zasób wiadomości o odległych cywilizacjach, a że nie jestem fachowcem, ale amatorem, zrezygnowałem ze wszystkich uroków erudycji: bibliografii, przypisów, indeksów. Zamierzałem bowiem napisać książkę do czytania, a nie do naukowych studiów.”

Szkic „Kamień z katedry” poświęcony jest architekturze francuskiego gotyku. Autor jednak nie koncentruje się na walorach artystycznych świątyń z epoki, ale kieruje swoją uwagę ku okolicznościom towarzyszącym ich powstawaniu.

Treść

Tekst otwierają wspomnienia autora zawiązane z wizytą w Paryżu, przede wszystkim wrażenia będące efektem obcowania z monumentalnymi świątyniami, które

Polecamy również:

 • Herbert jako klasyk i poeta kultury

  Charakterystyczną cechą poezji Zbigniewa Herberta są częste odwołania do motywów mitologicznych i liczne nawiązania do kultury, także tej współczesnej. Poeta posługuje się znanymi symbolami, postaciami, motywami, by wywołać u odbiorcy pewne skojarzenia, odwołać się do utartych schematów i... Więcej »

 • Dedal i Ikar - interpretacja i analiza wiersza

  „Dedal i Ikar” wraz z jedenastoma innymi wierszami Herberta po raz pierwszy pojawił się w 1954 roku w antologii „Każdej chwili wybierać muszę. Almanach literacki”  wydanej przez PAX. Utwór wszedł również w skład debiutanckiego tomu poety „Struna światła”... Więcej »

 • Ze szczytu schodów - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Ze szczytu schodów” powstał jeszcze w latach 50., ale ze względu na ostrą cenzurę mógł ukazać się dopiero w 1983 r. w zbiorze „Raport z oblężonego miasta i inne wiersze”. Utwór zawiera obraz hierarchicznego podziału społeczeństwa na tych „na szczycie... Więcej »

 • Nike, która się waha - interpretacja i analiza wiersza

  „Nike, która się waha” jest przykładem liryki opisowej – ukazuje obraz antycznej bogini w chwili wahania. Przedstawienie pięknej Nike stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat wojny. Opis bogini jest metaforyczny, nieplastyczny, brak w nim epitetów, a porównanie „prawa... Więcej »

 • Dlaczego klasycy - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Dlaczego klasycy” pochodzi z tomu „Napis” wydanego w 1969 roku. Wymowa wiersza ma charakter manifestu artystycznego. Herbert opowiada się w nim za pewnym rodzajem sztuki i jest to – jak można podejrzewać – związane z przeprowadzanymi w latach 60. dyskusjami nad kształtem... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');