Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Przypadki Robinsona Cruzoe - interpretacja

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Przypadki Robinsona Crusoe” to wyjątkowa opowieść o człowieku, który zdołał podporządkować sobie dziką naturę. Wbrew przeciwnościom losu zdołał przetrwać w trudnych warunkach, nie tracąc swego człowieczeństwa. Defoe zawarł w swej powieści pochwałę purytańskich ideałów: pracowitości, wiary w Boga, wytrwałości; a także postępu i cywilizacji.
    
Losy Robinsona porównywane są z doświadczeniami mitycznego Odysa. Defoe wykorzystał tu motyw wędrówki jako obraz ludzkiego życia. Jego bohater również przez lata tuła się po świecie, zdobywając kolejne doświadczenia. Jednak nie zmierza on do swojej Itaki, Robinson jest urodzonym żeglarzem, którego jakaś nieodparta siła wciąż gna ku morzu. I nawet po 28 latach spędzonych na wyspie, nie waha się wyruszyć w kolejny rejs.
    
Robinson Crusoe jest człowiekiem oświecenia, w pełni doceniającym osiągnięcia współczesnej cywilizacji. Podstawą jego bytu na bezludnej wyspie są sprzęty, jakie zdołał ocalić ze statku: broń palna, papier, atrament, sporo narzędzi czy ziarno zboża. Swoje życie na wyspie organizuje na wzór tego, które prowadził w Anglii czy Brazylii. W miarę możliwości buduje sobie dom wyposażony w sprzęty codziennego użytku, hoduje rośliny

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');