Charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Jakub Marley

Wspólnik Ebenezera Scrooge’a, który zmarł przed siedmiu laty. Jako że nie miał rodziny, spadkobiercą uczynił swojego partnera w interesach. Za życia nie był człowiekiem dobrym – kierował się zasadami takimi jak Scrooge. Był skąpy, chytry i źle odnosił się do biednych ludzi. Po śmierci został ukarany za swoje postępowanie i to właśnie on przyszedł ostrzec dawnego przyjaciela przed konsekwencjami zatwardziałego serca.

Bob Cratchit

Był kancelistą w kantorze prowadzonym przez głównego bohatera. To skromny, pracowity i uczynny człowiek, który od Scrooge’a otrzymuje bardzo mizerne wynagrodzenie – ledwie 15 szylingów na tydzień. Dlatego też w jego licznej rodzinie (ma aż sześcioro dzieci) panuje bieda. Bob nosił stare, wielokrotnie cerowane i łatane ubranie. Szczególnie cierpiał zimą, gdyż jego pracodawca nie ogrzewał kantoru, a on nie posiadał nawet palta. Mimo to w rodzinie bohatera nie brakowało miłości i życzliwości.

Tim Cratchit

Najmłodszy syn Boba, chłopiec cierpiący z powodu dolegliwości nóg. Nosił buty ortopedyczne, a stan jego zdrowia wciąż się pogarszał – nie było wiadomo, czy dożyje kolejnego Bożego Narodzenia.

Fred

Siostrzeniec Ebenezera Scrooge’a, mężczyzna szczęśliwy i radosny, darzący wielkim uczuciem swoją żonę. Chociaż jego rodzina miała problemy finansowe, zawsze gościła w niej miłość. Nie zapominali oni o starym, zdziwaczałym wuju, każdego roku zapraszając go do siebie na święta Bożego Narodzenia. Fred nigdy nie okazywał Ebenezerowi braku sympatii, wręcz przeciwnie – bardzo współczuł nieszczęśliwemu mężczyźnie.

Duch Wigilijnej Przeszłości

Pierwszy duch, który ukazuje się głównemu bohaterowi. Miał młodzieńczą twarz przyozdobioną białymi włosami, a jego silne ciało przyodziane było w biała tunikę. Zabrał Scrooge’a w świat dzieciństwa, pokazując mu radość towarzyszącą świętom Bożego Narodzenia. Następnie przypomniał mu siostrę Fan, która niegdyś zaprosiła samotnego młodzieńca, by wraz z nią spędził święta. Ukazał mu także jego pracodawcę – Fezzwiga – który prowadzenie interesów doskonale łączył z życzliwością i umiejętnością cieszenia się życiem.

Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia

Olbrzymia i radosna postać trzymająca w ręku pochodnię. Nosił zieloną tunikę, miał bose stopy. Pokazał głównemu bohaterowi sposób, w jaki znani mu ludzie spędzali święta. Odsłonił przed nim ich problemy (kiepski tan zdrowia Tima Gratchita) oraz uczucia, które do niego żywili (współczucie Freda).

Duch Wigilijnej Przyszłośc

Mroczna postać otoczona czarnym całunem. Widoczna była tylko jej ręka – jedyny element sugerujący, że w tej ciemności ktoś się skrywa. Przedstawiona przez tego ducha wizja jest pesymistyczna i pełna smutku – odkrywa on przed głównym bohaterem historię samotnego człowieka, którego śmierć przyniosła radość innym. Scrooge uświadamia sobie, iż chodziło właśnie o niego.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Scrooge'a

    Ebenezer Scrooge to mężczyzna w podeszłym wieku, jedyny właściciel firmy „Scrooge&Marley”, którą przejął w całości po śmierci wspólnika i przyjaciela – Jakuba Marleya. Z wyglądu był człowiekiem chudym, przygarbionym. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 5 + 4 =
ktoś
2020-12-08 15:06:00
Dzięki tej stronie odrobiłam pracę z polaka, xd :D
CyberNat2000
2018-12-12 17:13:12
No ładny opis poszczególnych tylko duchów zabrakło
FNAF
2016-03-03 17:48:07
bardo przydatny tekst thx :D
Foxy_feel
2016-03-03 17:42:02
dobre przydatne
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55