lektur młodego Herberta. Najbardziej urzekło go w Hamlecie to, że dojrzewał w pełni swojej świadomości egzystencjalnej. Poznaje i rozumie zło panujące na świecie, podejmuje trud przezwyciężenia go, ale jednocześnie dorasta do własnego przeznaczenia. Bohater Szekspira przyjął ostatecznie świat takim jaki jest i zyskuje przy tym wewnętrzną wolność, choć fizycznie umiera. To stąd hołd złożony przez Herberta w zdaniu: ślubujemy Ci książę, że kiedy przyjdzie czas próby, wybierzemy cięższy rapier i cięższą śmierć. Jakby chciał pomścić śmierć przyjaciela, wykonać zadanie, którego on nie zdołał zrealizować.
Zbigniew Herbert, Hamlet na granicy milczenia – opracowanie - strona 2
Polecamy również:
-
Zbigniew Herbert, Wilk i owieczka – analiza i interpretacja
Utwór Zbigniewa Herberta został napisany w formie parodii licznych bajek autorstwa La Fontaine’a, Ezopa, Krasickiego i innych bajkopisarzy tworzących opowieści z uniwersalnym morałem, posługując się bohaterami zwierzęcymi. Więcej »
-
Kamień z katedry - streszczenie
Narrator wspomina swój przyjazd do Paryża. Pierwszej nocy postanowił zwiedzić miasto. Więcej »
-
Herbert jako klasyk i poeta kultury
Charakterystyczną cechą poezji Zbigniewa Herberta są częste odwołania do motywów mitologicznych i liczne nawiązania do kultury, także tej współczesnej. Poeta posługuje się znanymi symbolami, postaciami, motywami, by wywołać u odbiorcy pewne skojarzenia, odwołać się do utartych schematów i... Więcej »
-
Dedal i Ikar - interpretacja i analiza wiersza
„Dedal i Ikar” wraz z jedenastoma innymi wierszami Herberta po raz pierwszy pojawił się w 1954 roku w antologii „Każdej chwili wybierać muszę. Almanach literacki” wydanej przez PAX. Utwór wszedł również w skład debiutanckiego tomu poety „Struna światła”... Więcej »
-
Ze szczytu schodów - interpretacja i analiza wiersza
Wiersz „Ze szczytu schodów” powstał jeszcze w latach 50., ale ze względu na ostrą cenzurę mógł ukazać się dopiero w 1983 r. w zbiorze „Raport z oblężonego miasta i inne wiersze”. Utwór zawiera obraz hierarchicznego podziału społeczeństwa na tych „na szczycie... Więcej »