Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czy bohaterów Dywizjonu 303 można nazwać współczesnymi rycerzami? - strona 3

W czasie II wojny światowej wciąż niezwykle cenne i pożądane były: odwaga, wierność, honor i oddanie. W obliczu niesamowitego zagrożenia, kiedy nadzieja blakła, a ludzie drżeli, każdego dnia obawiając się najgorszego, tylko najsilniejsi i najodważniejsi byli w stanie zmierzyć się z potężnym wrogiem. Bohaterowie „Dywizjonu 303” – najwspanialsi polscy lotnicy – nie obawiali się przeciwnika i nie wahali się stanąć twarzą w twarz ze śmiercią. Żadne zagrożenie nie było w stanie powstrzymać ich przed wyruszeniem w bój. Wszyscy byli wierni swojej jednostce i panującym w niej zasadom. Życie towarzyszy cenili nie mniej niż własne, zawsze gotowi nieść im pomoc. O ile na ziemi byli oni normalnymi, skromnymi i oddanymi swoim obowiązkom ludźmi, w powietrzu zmieniali się w prawdziwe bestie.

Niewątpliwie postaci przedstawione przez Arkadego Fiedlera budzą skojarzenia ze średniowiecznymi rycerzami. Pomimo wielkich różnic, jeśli idzie o starcia toczone przez jednych i drugich oraz zmian, które w sposób naturalny zaszły w świecie, dla członków Dywizjonu 303 najcenniejsze były te same wartości, jakimi setki lat wcześniej kierowali się najwspanialsi rycerze, ich dalecy przodkowie.

Zobacz również

 • Dywizjon 303 - plan wydarzeń

  1. Rozpoczyna się bitwa o Wielką Brytanię 2. Polacy jako jedni z najlepszych pilotów na świecie 3. Lot ćwiczeniowy polskich myśliwców, który przeradza się w poważną akcję 4. Wspaniała postawa Łokuciewskiego i Paszkiewicza – dowody przyjaźni i oddania

  Więcej
 • Dywizjon 303 - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera napisany został w roku 1940. Swoje dzieło autor stworzył w dość krótkim czasie, zbierając na bieżąco informacje z działań polskich lotników w czasie bitwy o Anglię. Głównymi intencjami cenionego podróżnika i literata były upamiętnienie działań Eskadry Kościus...

  Więcej
 • Dywizjon 303 - problematyka

  W roku 1940 Niemcy zajmowali coraz rozleglejsze tereny w Europie. Kolejne państwa poddawały się pod siłą uderzenia hitlerowców, a ci parli do przodu, łamiąc kolejne punkty oporu. Kiedy udało im się podbić Polskę, Norwegię, Belgię, Holandię i Francję, następnym celem stała się Wielka Brytania.

  Więcej
 • Dywizjon 303 - bohaterowie

  BLANK

  Więcej
 • Dywizjon 303 - rodzaj i gatunek literacki

  „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera to jedno z najważniejszych polskich dzieł literackich dotyczących II wojny światowej. Sam autor, wypowiadając się na temat jego powstania, wspominał, że było ono pisane na gorąco i pod wielkim wrażeniem rozgrywających się wówczas wydarzeń.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04