Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba – streszczenie

Tytułowe „drzewo do samego nieba” rośnie w nietypowym miejscu, bo pośród starych i zniszczonych kamienic. Wyrosło na podwórku, które stanowiło miejsce zabaw młodych lokatorów kamienic. Drzewo zyskało również sympatię dorosłych, choć to głównie dzieci bawią się w jego towarzystwie – spędzają na nim każdą wolną chwilę. Z gałęzi i konarów drzewa chłopcy poznają zwyczaje sąsiadów z różnych pięter, nawiązują z nimi nawet bliższe relacje i doświadczają problemów, które nie zawsze są dla nich zrozumiałe. Jedną z takich osób jest starsza pani cierpiąca na samotność – podczas wojny kobieta straciła dzieci i nie ma nikogo bliskiego, ale wciąż wykazuje się dużą dobrocią i życzliwością w stosunku do innych. Któregoś dnia w administracji budynków zapada decyzja o tym, że jedna z kamienic ma zostać wyburzona ze względu na swój opłakany stan. Wraz z nią ma zostać wycięte drzewo. W jego obronie stają dzieci, wystawiając na próbę swoja odwagę i determinację. To dzięki ich wysiłkom magiczne drzewo zostanie ostatecznie ocalone.

Zobacz również

  • Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba – opracowanie

    Pierwsze wydanie książki Marii Terlikowskiej miało miejsce w Warszawie w 1978 roku. Przedstawia ona przygody grupy dzieci z sąsiedztwa, których główną radością jest zabawa na tytułowym wysokim drzewie, rosnącym na podwórku między ich kamienicami.

    Więcej
  • Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba – bohaterowie

    Tytułowe drzewo, rosnące na podwórku pomiędzy brzydkimi i zaniedbanymi kamienicami, było szczególnie ulubione przez chłopców z sąsiedztwa, którzy traktowali je jak swoje własne. To w tym miejscu przeżywali wiele przygód inicjacyjnych, zdobywali pierwsze doświadczenia w wielu dziedzinach.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11