Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba – opracowanie

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Pierwsze wydanie książki Marii Terlikowskiej miało miejsce w Warszawie w 1978 roku. Przedstawia ona przygody grupy dzieci z sąsiedztwa, których główną radością jest zabawa na tytułowym wysokim drzewie, rosnącym na podwórku między ich kamienicami.

Problematyka

Opowieść o mieszkańcach kamienic porusza tematy wartości moralnych i zasad, funkcjonujących w społeczeństwie, z którymi można się pogodzić lub nie. Książka Marii Terlikowskiej opowiadania o dorastaniu i różnych aspektach tego procesu inicjacyjnego, dostrzeganiu w świecie takich zależności międzyludzkich jak przyjaźń czy lojalność. Porusza także problem odpowiedzialności za budowanie własnego losu oraz cnoty odwagi, która jest do tego potrzebna.

Przesłanie

Autorka wskazuje w książce jak bardzo ważne jest dostrzeżenie tych chwil, momentów, których zrozumienie wymaga zatrzymania się, spojrzenia w górę lub też schylenia się do samej ziemi, to znaczy zadania sobie trudu poznania. Przekonuje młodych czytelników jakie znaczenie ma odnalezienie w życiu właściwej perspektywy jego postrzegania oraz odważne stanięcie w szranki z przeciwnościami losu (tutaj tym momentem jest zarządzenie o ścięciu ukochanego przez dzieci drzewa).

Polecamy również:

  • Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba – bohaterowie

    Tytułowe drzewo, rosnące na podwórku pomiędzy brzydkimi i zaniedbanymi kamienicami, było szczególnie ulubione przez chłopców z sąsiedztwa, którzy traktowali je jak swoje własne. To w tym miejscu przeżywali wiele przygód inicjacyjnych, zdobywali pierwsze doświadczenia w wielu... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =