Dobra pani - streszczenie - strona 5

się, iż Czernicka ma zdolności krawieckie, pani Ewelina pozwoliła jej zostać swoją służącą i poleciła nauczyć ją krawiectwa. Toteż dziewczyna nie musiała wracać do domu zdana na łaskę i niełaskę swoich braci. Mieszka już w domu swojej „ dobrodziejki” piętnaście lat.

Później Krzycka zainteresowała się pewnym hrabią. Był on żonaty, więc po krótkim czasie znudziła się nim i zainteresowała się księdzem spowiednikiem w Paryżu, ale i ten jej się znudził, więc wyjechała z Paryża i w jakimś innym mieście zobaczyła śliczną kolorową papużkę, którą zapragnęła mieć. Krzycka nie rozstawała się ze swoim ulubionym zwierzątkiem. Karmiła, uczyła mówić po francusku, gładziła jej piórka, lecz po jakimś czasie ptaszek znudził się „Dobrej pani”, więc poleciła Czernickiej zabrać go do siebie do garderoby. Dziewczyna opiekowała się nim najlepiej jak potrafiła, jednak papużka zachorowała i zdechła po jakimś czasie.

Później pojawił się Elf, który znudził się Krzyckiej, gdy pani Ewelina przyjęła pod swój dach Helkę.

Dziewczynka w jednej chwili pojęła, że nigdy już nie wróci do łask swojej dobrodziejki. Czernicka pocieszyła ją, że zaopiekuje się nią najlepiej jak potrafi i zapewni jej swoją opiekę tak długo,

Polecamy również:

 • Dobra pani - plan wydarzeń

  1. Janowa przyprowadza sierotę Helkę do domu pani Eweliny 2. Krzycka oddaje pod opiekę służącej swojego pieska Elfa, ponieważ ten ją znudził 3. Helka pod okiem „Dobrej pani” poznaje język francuski, dobre maniery oraz uczy się dobrego gustu i smaku. Więcej »

 • Dobra pani - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Nowela została przedrukowana po raz pierwszy w zbiorowej książeczce wydanej na cześć T.T. Jeża pod tytułem „Ognisko”, w roku 1882. Ukazała się także w dwóch zbiorach: najpierw w zbiorze „Panna Antonina” w roku 1888, a później w zbiorze o tytule „Trzy nowele” w roku... Więcej »

 • Dobra pani - bohaterowie

  Ewelina Krzycka - bogata, bezdzietna wdowa uwielbiająca splendor, przepych i dalekie podróże. W swoim życiu kieruje się wyłącznie chwilowymi kaprysami i zachciankami. Egoistka i egocentryczka. Wyrachowana kobieta, która nie liczy się z uczuciami innych. Kolekcjonuje ludzi i zwierzęta tak, jak inni... Więcej »

 • Dobra pani - problematyka

  Orzeszkowa nakreśliła portret kapryśnej i bogatej wdowy, Eweliny Krzyckiej, która w życiu szuka dla siebie kolejnych podniet. Jednak zarówno mężczyźni, zwierzęta, jak i dzieci, szybko ją nudzą i kobieta porzuca je, gdy tylko znajdzie sobie następną „pociechę swojej niedoli”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55