Dobra pani - streszczenie - strona 4

nim zarówno jego urodę, jak i talent muzyczny.

W tym czasie Helka zaczęła dorastać, co... złościło panią Ewelinę. Zauważyła, że dziewczynka zbrzydła, nie jest też już tak samo wdzięczna i urocza jak wtedy, gdy trafiła pod jej dach. Wreszcie zaczął ją drażnić charakter dziewczynki. Stwierdziła, iż ta jest kapryśna i nieznośna. Któregoś dnia przyjechał do pani Eweliny ów włoski muzyk, z którym od pewnego czasu była w coraz większej zażyłości. Podczas ich spotkania Helka przez cały czas była w salonie, co uniemożliwiało im swobodną rozmowę na intymne tematy, gdyż dziewczynka całkiem dobrze mówiła po włosku. Zdenerwowało to panią Ewelinę, zawołała więc swoją służącą, której poleciła zabrać dziewczynkę do garderoby i zająć się nią, ponieważ ta znudziła się już swojej „Dobrej pani”.

Czernicka opowiedziała Helce historię swojego pobytu u Krzyckiej.

Gdy Czernicka miała piętnaście lat, do domu w którym mieszkała, przyjechała „Dobra pani”. Widząc dziewczynkę niosącą poziomki, tak się wzruszyła, że postanowiła zabrać ją ze sobą, by odmienić jej los. Tak też się stało. Jednak po pewnym czasie dziewczynka dorosła i zrobiła się nudna, więc Krzycka odesłała ją do garderoby, a ponieważ okazało

Polecamy również:

 • Dobra pani - plan wydarzeń

  1. Janowa przyprowadza sierotę Helkę do domu pani Eweliny 2. Krzycka oddaje pod opiekę służącej swojego pieska Elfa, ponieważ ten ją znudził 3. Helka pod okiem „Dobrej pani” poznaje język francuski, dobre maniery oraz uczy się dobrego gustu i smaku. Więcej »

 • Dobra pani - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, znaczenie tytułu)

  Nowela została przedrukowana po raz pierwszy w zbiorowej książeczce wydanej na cześć T.T. Jeża pod tytułem „Ognisko”, w roku 1882. Ukazała się także w dwóch zbiorach: najpierw w zbiorze „Panna Antonina” w roku 1888, a później w zbiorze o tytule „Trzy nowele” w roku... Więcej »

 • Dobra pani - bohaterowie

  Ewelina Krzycka - bogata, bezdzietna wdowa uwielbiająca splendor, przepych i dalekie podróże. W swoim życiu kieruje się wyłącznie chwilowymi kaprysami i zachciankami. Egoistka i egocentryczka. Wyrachowana kobieta, która nie liczy się z uczuciami innych. Kolekcjonuje ludzi i zwierzęta tak, jak inni... Więcej »

 • Dobra pani - problematyka

  Orzeszkowa nakreśliła portret kapryśnej i bogatej wdowy, Eweliny Krzyckiej, która w życiu szuka dla siebie kolejnych podniet. Jednak zarówno mężczyźni, zwierzęta, jak i dzieci, szybko ją nudzą i kobieta porzuca je, gdy tylko znajdzie sobie następną „pociechę swojej niedoli”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
a gdzie jest załadowanie odzieży do pralki XD?
gsp367 • 2021-04-15 20:06:10
Ja nie ogarniam
Twój Stary • 2021-04-15 15:55:35
ll
k,l • 2021-04-15 14:03:02
nope
debil • 2021-04-15 09:58:55