się to w noc, kiedy Róża zapomniała nut koncertu D-dur Brahmsa. Róża nienawidziła swojej córki, kiedy była mała, ponieważ przypominała jej męża. Wyśmiewała się z niej, straszyła ją, a nawet miała zamiar ją otruć, kiedy ta zachorowała na dyfteryt. Kiedy jednak odkryła jej zdolności wokalne, całą swoją energię włożyła w jej wychowanie.
Tymczasem Władysław rozpoczął karierę dyplomatyczną, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został wysłany do Rzymu, a potem do Królewca. Wspomagał też Różę finansowo. Róża z Adamem przeprowadzili się do Warszawy. Marta została wielką śpiewaczką, wyszła za Pawła, z którym miała syna Zbysia. Nie była jednak szczęśliwa w małżeństwie i ciągle z kimś romansowała. Adam wyprowadził się od Róży i dostał posadę dyrektora szkoły. Zamieszkał u pani Kwiatkowskiej, z którą się przyjaźnił i miał wspólne zainteresowania. Róża na dwa miesiące przed śmiercią udała się do Królewca na terapię psychiatryczną doktora Gerhardta, który uleczył jej wielkie życiowe nieszczęście. Zwrócił uwagę na jej nos (podobnie jak narzeczony Michał) i stał się jej bożyszczem. Róża w ostatnim dniu swojego życia pogodziła się z mężem Adamem,
Cudzoziemka - streszczenie - strona 3
Polecamy również:
-
Cudzoziemka – plan wydarzeń
1. Dzieciństwo Róży w Taganrogu.2. Wyjazd Róży z ciotką Luizą do Warszawy.3. Nauka gry na skrzypcach u profesora Januarego Dąbskiego. Więcej »
-
Cudzoziemka - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)
Zanim pojawiło się książkowe wydanie „Cudzoziemki”, powieść była drukowana w odcinkach w „Kurierze Porannym”, w 1935 roku. W całości utwór został wydany rok później (1936) nakładem warszawskiego wydawnictwa Rój. Pisarka inspirowała się wątkami autobiograficznymi (pewne... Więcej »
-
Cudzoziemka – problematyka
„Cudzoziemka” jest przede wszystkim głębokim, psychologicznym portretem kobiety nieszczęśliwej, a jednocześnie wybitnej. W tym kontekście powieść wpisuje się w nurt prozy psychologicznej lat 30., która niejako „odkryła” temat kobiecości i jej rozmaitych uwarunkowań. Więcej »
- Cudzoziemka – bohaterowie
-
Cudzoziemka jako powieść psychologiczna
„Cudzoziemka” jest przede wszystkim głębokim, psychologicznym portretem kobiety nieszczęśliwej, a jednocześnie wybitnej. W tym kontekście powieść wpisuje się w nurt prozy psychologicznej lat 30., która niejako „odkryła” temat kobiecości i jej rozmaitych uwarunkowań. W centrum... Więcej »