Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie - interpretacja i analiza wiersza - strona 3

znaczenie paraboli historycznej o sensy filozoficzne. Okazuje się, że cała strofa ma charakter mesjański. Norwid na kilku znaczących poziomach nawiązuje tu bowiem do historii Chrystusa i Jego męczeńskiej śmierci. Po pierwsze, poeta wyróżniając graficznie słowo „świat”, czyni aluzję do prologu Ewangelii świętego Jana, gdzie mówi się o światłości, która przyszła na świat, ale świat jej nie poznał. Do tego fragmentu odnoszą się słowa Norwida:

Każdego z takich jak Ty ś w i a t nie może
Od razu przyjąć na spokojne łoże,
I nie przyjmował nigdy, jak wiek wiekiem.

Z kolei następne wersy wyraźnie nawiązują do męki Chrystusa:

Bo glina w glinę wtapia się bez przerwy,
Gdy sprzeczne ciała zbija się aż ćwiekiem.

Pojawia się tu kluczowa dla wiersza metafora, której sens wyjaśnia sam Norwid. Glina stapia się z gliną, ponieważ jest to ten sam materiał, jednak różne materiały trzeba spoić siłą. Znamienne, że narzędziem owego połączenie jest żelazny ćwiek. Mamy więc do czynienia z obrazem ciała przybijanego gwoździem, czyli Chrystusa na krzyżu. Sprzeczność pomiędzy dwoma różnymi materiałami: ciałem i drewnem oddaje tu niewspółmierność pomiędzy światem a wybitną jednostką. Podobnie jak Chrystus musiał umrzeć

Polecamy również:

  • Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - treść wiersza

    Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie,Że ci ze złota statuę lud niesie,Otruwszy pierwej?Coś ty Italji zrobił, Alighieri,Że ci dwa groby stawi lud nieszczery,Wygnawszy pierwej?Coś ty, Kolumbie, zrobił Europie,Że ci trzy groby we trzech miejscachkopie,Okuwszy pierwej?Coś ty uczynił swoim, Camoensie,Że po raz... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13